Menu


Ramsey, Philleo win pair of sprints

Apr 4, 2017 By Randy Tucker, Staff Writer

Shoshoni and Wind River both had double-winners on the Rocky Mountain High School track.

Lovell and Rocky Mountain dominated both divisions Saturday at the Rocky Mountain Invitational at the newly constructed 400-meter oval in Cowley.

The Bulldogs ran away in the girls division with 165 points behind five individual first-place finishes and a win in the 4x100-meter relay.

Rocky Mountain's Livia Higgins won both hurdle events, and teammate Mikayla Campbell swept the throwing events.

Wind River sophomore Abby Philleo had an excellent meet, winning both the 100- and 200-meter dashes and automatically qualifying for the state track meet with a 13.24 finish in the 100.

The Cougars' 4x400-meter relay of Sierra Burnett, Lue Herbert, Vonnie Capitan and Keina Friday finished first in 5:01.44.

The boys division was much closer, with the Bulldogs, edging host Rocky Mountain 156-147. Shoshoni was third at 103.

Shoshoni junior Wyatt Ramsey sprinted to wins in the 100- and 200-meter dashes, with senior Zac Pickinpaugh taking the 110-meter high hurdles and finishing second behind Rocky Mountain's Tristan Jewell in the 300-meter intermediates.

Wrangler senior J.J. Pingetzer won the shot with a heave of 44-9 and was second behind Rocky's Zac Zier in the discus.

Shoshoni's distance relay team of Dylan Konija, Kaden Sanderson, James Knigge and Kadon Dewitt won the 4x800-meter relay in 10:05.38

If weather permits, Fremont County teams compete Friday and Saturday at the Burlington, Wyoming Indian and Kelly Walsh Trojan Invitational meets.

Rocky Mountain Invite

Girls team scores: 1. Lovell 165, 2. Rocky Mountain 133.5, 3. Meeteetse 71, 4. Wind River 59.6, 5. Greybull 55, 6. Burlington, 36.5, 7. Shoshoni 32, 8. Riverside 28.5

100-meter dash: 1. Abby Philleo, WR 13.24, 5. Wilma Eliason, SHO 13.99

200-meter dash: 1. Abby Philleo, WR 27.84

400-meter dash: 1. Emily Snell, LOV 1:05.81, 4. Kyuna Derman, SHO 1:08.81, 5. Ashley Steffen, SHO 1:08.94

800-meter run: 1. Lauren Mitchell, LOV 3:25, 4. Keina Friday, WR 8:06

1600-meter run: 1. Karlee Burton, LOV 6:03.06, 5. Sierra Burnett, WR 7:08.98

3200-meter run: 1. Patti Sanders, LOV 14:20.47

100-meter hurdles: 1. Livia Higgins, RM 19:11, 6. Gabby Wall, WR 20:14

300-meter hurdles: 1. Livia Higgins, RM 53.18, 2. Vonnie Capitan, WR 54.78, 4. Candace Konija, SHO 59.46, 7. Kaylee Laird, WR 1:11.27

4x100-meter relay: 1. Lovell 53.43, 4. Shoshoni 56.27

4x400-meter relay: 1. Wind River 5:01.44

4x800-meter relay: 1. Meeteetse 13:32.1

Long jump: 1. Megan Cornia, LOV 15-6

Triple jump: 1. Trysa Flood, LOV 32-4.5, 3. Ashley Steffen, SHO 30-3, 6. Kianna Pierson, SHO 27-8.50

High jump: 1. Gabie Christensen, RM 4-10, 4. Allison Sweeney, WR 4-6, 8. Riley Jenson, WR 4-4

Pole vault: 1. Matti May, MEET 9-6

Shot put: 1. Mikayla Campbell, RM 35-5, 7. Gabby Wall, WR 24-7.25

Discus: 1. Mikayla Campbell, RM 99-5

Boys team scores

1. Lovell 156, 2. Rocky Mountain 147, 3. Shoshoni 103, 4. Burlington 57.5, 5. Meeteetse 51, 6. Wind River 33, 7. Riverside 14.5, 8. Greybull 4

100-meter dash: 1. Wyatt Ramsey, SHO 11:68

200-meter dash: 1. Wyatt Ramsey, SHO 24.30, 6. Morgan Miller, WR 26.30

400-meter dash: 1. Will Lillard, LOV 54.0, 5. Andrew Jennings, SHO 56.89

800-meter run: 1. Porter Nichols, LOV 2:02.60, 5. Kadon Dewitt, SHO 2:22.0

1600-meter run:1. Dominic Twomey, RM 5:17.66, 2. Kadon Dewitt, SHO 5:42.22, 3. Jackson Spence, SHO 8:01.56, 4. Dennis Bousman, WR 8:45.97

3200-meter run: 1. James Caldwell, LOV 11:55.18

110-meter hurdles: 1. Zac Pickinpaugh, SHO 17:08, 5. Morgan Miller, WR 18:23

300-meter intermediate hurdles: 1. Tristan Jewell, 42.30, 2. Zac Pickinpaugh, SHO 43.05, 3. Morgan Miller, WR 45:04

4x100-meter relay: 1. Lovell 45.96, 2. Shoshoni 46.24

4x400-meter relay: 1. Rocky Mountain 3:58.06

4x800-meter relay: 1. Shoshoni 10:05.38

Long jump: 1. Dalton Abarr, MEET 21-0.50

Triple jump: 1. Dontae Garza, BUR 40-1.25, 8. Gary Medicine Cloud, SHO 34-4.5

High jump: 1. Jonathan Allred, RM 6-1, 3. Dalton Finley, WR 5-11

Pole vault: 1. Brent Snyder, LOV 13-2

Shot put: 1. J.J. Pingetzer, SHO 44-9, 6. Ben Hoopengarner, WR 39-7.25, 7. McCaden Anderson, WR 38-9.25

Discus: 1. Zac Zier, RM 145-6, 2. J.J. Pingetzer, SHO 126-10, 5. McCaden Anderson, WR 108-7

Print Story
 
Shoshoni's Zac Pickinpaugh, left, won the 110-meter hurdles at the Rocky Mountain Invitational on Saturday. Photo by David Peck/Lovell Chronicle

Shoshoni's Zac Pickinpaugh, left, won the 110-meter hurdles at the Rocky Mountain Invitational on Saturday. Photo by David Peck/Lovell Chronicle


Shoshoni's Zac Pickinpaugh, left, won the 110-meter hurdles at the Rocky Mountain Invitational on Saturday. Photo by David Peck/Lovell Chronicle

Shoshoni's Zac Pickinpaugh, left, won the 110-meter hurdles at the Rocky Mountain Invitational on Saturday. Photo by David Peck/Lovell Chronicle

Read The Ranger...
2017-10-20

TAGS: