The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Baker takes crown at 195 pounds for 1-A DHS at Lander invite
Dubois wrestler Sterling Baker, top, won the 195-pound title Saturday at the Lander Invitational. Photo by Bruce Tippets

Baker takes crown at 195 pounds for 1-A DHS at Lander invite

Jan 27, 2014 - By Bruce Tippets, Sports Editor

Dubois senior wrestler Sterling Baker entered the Lander Invitational Friday and Saturday because he wanted to get tested by Class 3-A and 4-A opponents.

Baker kept his winning ways going, winning the 195-pound title at Bob Carey Memorial Fieldhouse.

Baker was the only wrestler for Dubois, which competes in Class 1-A, in the two-day tournament.

"Sterling has been looking for competition," Dubois assistant coach Monte Baker said. "We came here because we knew at least Powell would be here. Sterling has been going after everybody regardless of what class they are."

His other teammates were at the Thermopolis Invitational.

Riverton put four wrestlers in the Lander field. The rest of the team was at the Chadron Invitational.

Title run

Baker received a pair of byes in Lander to begin the tournament.

Baker then pinned Riverton's Kyle Page in a time of 2:51 for a victory in the quarterfinal round.

In the semifinals, Baker pinned James Willox of Douglas in a time of 2:30.

Baker was pushed to the limit in the title match in his weight class by Zach Thompson of Powell but took a 4-2 victory home for Dubois.

"I expected Sterling to score more points than he did," coach Baker said. "Part of the problem today is that we only had one other match (because of the byes). You don't get any warmup to get things flowing."

Sterling Baker scored two points on a takedown and two more on a near fall. Thompson put in a reversal for his two points in the second period.

The third period was scoreless.

"We had several chances on the third period to take control," coach Baker said.

Baker is now 25-2 on the season. He is looking forward to the annual Ron Thon Invitational in a couple of weeks at Wolverine Gym in Riverton.

Dubois will head to Greybull next week for tournament. Baker gets a chance to see Moorcroft in the tournament. Moorcroft is ranked No. 1 in the team standings in Class 2-A.

Riverton

Chris Holcomb placed sixth at 182 pounds for the Wolverines. Holcomb lost to Alex Locke from Douglas 6-1 in the quarterfinal round. He then won two consolation matches for a spot in the placing round.

Worland's Mickey Osbon pinned Holcomb in the consolation semifinals.

Ben Flickinger of Cody chalked up a 9-1 major decision over Holcomb for sixth.

Tyler Allen (152 pounds), Kyle Page (195) and David Romero (heavyweight) all competed in the tournament but didn't place.

Results from Lander Invitational

Team standings

1. Powell, 295.5; 2. Douglas, 201.5; 3. Worland, 193.5; 4 Cody, 143; 5. Lander, 106; 6. Jackson, 104; 7. Star Valley, 99.5; 8. Lyman, 90; 9. Rock Springs, 90; 10. Rawlins, 82; 11. Torrington, 65; 12. Glenrock, 64; 13. Pinedale, 41; 14. Mountain View, 38.5; 15. Dubois, 28; 16. Kemmerer, 21; 17. Riverton, 18; 18. Kelly Walsh, 2.

106 pounds

1st Place - Noah Wozney of Powell

2nd Place - Palmer Schafer of Lander

3rd Place - Danny Macy of Rock Springs

4th Place - David Plummer of Cody

5th Place - Jordan McClintick of Glenrock

6th Place - Dane Waldron of Star Valley

1st Place Match

Noah Wozney (Powell) 24-9, 1st. over Palmer Schafer (Lander) 36-6, Fr. (Dec 16-13).

3rd Place Match

Danny Macy (Rock Springs) 28-9, Fr. over David Plummer (Cody) 17-11, Fr. (Fall 1:41).

5th Place Match

Jordan McClintick (Glenrock) 17-9, Sr. over Dane Waldron (Star Valley) 20-16, Fr. (MD 10-2).

113

1st Place - Brodie Douglass of Lyman

2nd Place - Colby McCaslin of Rawlins

3rd Place - Trevor Bennett of Douglas

4th Place - Payton Connolly of Douglas

5th Place - Nathan Gifford of Cody

6th Place - Mark McConnell of Lander

1st Place Match

Brodie Douglass (Lyman) 4-0, So. over Colby McCaslin (Rawlins) 19-10, Sr. (Dec 9-2).

3rd Place Match

Trevor Bennett (Douglas) 25-11, So. over Payton Connolly (Douglas) 13-6, So. (Fall 1:23).

5th Place Match

Nathan Gifford (Cody) 15-11, Fr. over Mark McConnell (Lander) 23-10, So. (Dec 5-2).

120

1st Place - Chance Karst of Powell

2nd Place - Traison Swenson of Pinedale

3rd Place - Chad Collard of Rock Springs

4th Place - Corbin Adams of Cody

5th Place - Kyle Carey of Lander

6th Place - Jarrett Daugherty of Star Valley

1st Place Match

Chance Karst (Powell) 31-9, So. over Traison Swenson (Pinedale) 27-8, Sr. (Fall 3:39).

3rd Place Match

Chad Collard (Rock Springs) 32-9, So. over Corbin Adams (Cody) 21-11, Sr. (Dec 4-2).

5th Place Match

Kyle Carey (Lander) 27-11, Jr. over Jarrett Daugherty (Star Valley) 23-16, So. (Fall 2:42).

126 Results

1st Place - Nic Urbach of Powell

2nd Place - Jackson Taylor of Glenrock

3rd Place - Max Dickerman of Cody

4th Place - Brandon Claye of Star Valley

5th Place - Zack Deitchler of Jackson

6th Place - Cezly Collard of Rock Springs

1st Place Match

Nic Urbach (Powell) 32-8, So. over Jackson Taylor (Glenrock) 25-4, So. (Fall 1:35).

3rd Place Match

Max Dickerman (Cody) 14-8, Sr. over Brandon Claye (Star Valley) 29-12, Fr. (Fall 4:14).

5th Place Match

Zack Deitchler (Jackson) 21-17, Sr. over Cezly Collard (Rock Springs) 18-12, Sr. (For.).

132

1st Place - Zach Hoopman of Douglas

2nd Place - Colton Parham of Powell

3rd Place - Jeff Johnson of Rock Springs

4th Place - Taylor Chapin of Kemmerer

5th Place - Connor Warner of Worland

6th Place - Teno Trujillo of Rock Springs

1st Place Match

Zach Hoopman (Douglas) 22-16, Fr. over Colton Parham (Powell) 21-10, Jr. (Fall 3:40).

3rd Place Match

Jeff Johnson (Rock Springs) 7-4, Sr. over Taylor Chapin (Kemmerer) 23-9, So. (Dec 6-5).

5th Place Match

Connor Warner (Worland) 5-2, Jr. over Teno Trujillo (Rock Springs) 19-17, Fr. (Fall 0:23).

138

1st Place - Justin Lewton of Worland

2nd Place - Andrew Von Rein of Lander

3rd Place - Jake Hicks of Lyman

4th Place - Colbee Craig of Powell

5th Place - Jordan Britton of Torrington

6th Place - Wyatt Summers of Glenrock

1st Place Match

Justin Lewton (Worland) 4-0, Sr. over Andrew Von Rein (Lander) 33-5, Jr. (MD 11-1).

3rd Place Match

Jake Hicks (Lyman) 25-6, Sr. over Colbee Craig (Powell) 17-15, Sr. (Fall 4:48).

5th Place Match

Jordan Britton (Torrington) 16-8, So. over Wyatt Summers (Glenrock) 22-11, Sr. (Dec 6-5).

145

1st Place - Kye Catlin of Powell

2nd Place - Kaden McElhinny of Worland

3rd Place - Justin Polkowske of Torrington

4th Place - Seth Harris of Douglas

5th Place - Dylan Klein of Rawlins

6th Place - Alex Galicia of Jackson

1st Place Match

Kye Catlin (Powell) 28-9, So. over Kaden McElhinny (Worland) 3-1, Sr. (MD 13-3).

3rd Place Match

Justin Polkowske (Torrington) 26-7, Jr. over Seth Harris (Douglas) 20-12, Sr. (Dec 8-3).

5th Place Match

Dylan Klein (Rawlins) 15-11, So. over Alex Galicia (Jackson) 26-16, Sr. (Dec 7-5).

152 Results

1st Place - Matt Widdicombe of Powell

2nd Place - Talyn Kapptie of Worland

3rd Place - Hunter Haman of Douglas

4th Place - Cody Ellison of Lyman

5th Place - Paul Semadeni of Star Valley

6th Place - Weston Bradshaw of Douglas

1st Place Match

Matt Widdicombe (Powell) 28-9, Sr. over Talyn Kapptie (Worland) 4-1, Jr. (Dec 11-4).

3rd Place Match

Hunter Haman (Douglas) 34-3, Jr. over Cody Ellison (Lyman) 21-8, Jr. (Fall 2:01).

5th Place Match

Paul Semadeni (Star Valley) 31-9, Sr. over Weston Bradshaw (Douglas) 14-5, Sr. (Dec 2-0).

160 Results

1st Place - John Beaudrie of Cody

2nd Place - Jacob Davis of Powell

3rd Place - Blake Sanderson of Douglas

4th Place - Hunter Whitney of Star Valley

5th Place - Lane George of Douglas

6th Place - Benjamin Loya of Torrington

1st Place Match

John Beaudrie (Cody) 17-2, Jr. over Jacob Davis (Powell) 27-9, Jr. (Dec 7-6).

3rd Place Match

Blake Sanderson (Douglas) 29-9, Sr. over Hunter Whitney (Star Valley) 26-14, Jr. (MD 11-0).

5th Place Match

Lane George (Douglas) 15-6, Jr. over Benjamin Loya (Torrington) 22-8, Sr. (Dec 6-5).

170 Results

1st Place - Skyler Landerman of Cody

2nd Place - Colter Haman of Douglas

3rd Place - Bowdy Long of Mountain View

4th Place - Grant Nickles of Powell

5th Place - Trevor McReynolds of Douglas

6th Place - Daniel Ariaza of Worland

1st Place Match

Skyler Landerman (Cody) 25-2, Jr. over Colter Haman (Douglas) 30-5, Jr. (Fall 2:22).

3rd Place Match

Bowdy Long (Mountain View) 3-1, So. over Grant Nickles (Powell) 17-9, Sr. (Fall 2:48).

5th Place Match

Trevor McReynolds (Douglas) 15-6, Jr. over Daniel Ariaza (Worland) 7-7, Fr. (Fall 1:43).

182 Results

1st Place - Chance Miller of Douglas

2nd Place - Alex Locke of Douglas

3rd Place - Mikey Osbon of Worland

4th Place - Braydon Busskohl of Lyman

5th Place - Ben Flickinger of Cody

6th Place - Chris Holcomb of Riverton

1st Place Match

Chance Miller (Douglas) 26-6, Sr. over Alex Locke (Douglas) 16-8, So. (Dec 11-7).

3rd Place Match

Mikey Osbon (Worland) 19-15, Sr. over Braydon Busskohl (Lyman) 8-3, Jr. (SV-2 2-1).

5th Place Match

Ben Flickinger (Cody) 21-11, Jr. over Chris Holcomb (Riverton) 2-3, Sr. (MD 9-1).

195

1st Place - Sterling Baker of Dubois

2nd Place - Zach Thompson of Powell

3rd Place - Theodore Dawson of Jackson

4th Place - James Willox of Douglas

5th Place - Nathan Weyrich of Worland

6th Place - Brett Butler of Pinedale

1st Place Match

Sterling Baker (Dubois) 22-2, Sr. over Zach Thompson (Powell) 26-8, 1st. (Dec 4-2).

3rd Place Match

Theodore Dawson (Jackson) 27-6, So. over James Willox (Douglas) 14-5, Jr. (Fall 2:28).

5th Place Match

Nathan Weyrich (Worland) 4-2, Jr. over Brett Butler (Pinedale) 5-5, Sr. (Fall 2:15).

220

1st Place - Casey Hernandez of Worland

2nd Place - Riley Stringer of Powell

3rd Place - Garrett Boner of Douglas

4th Place - Joey Caffaro of Jackson

5th Place - Juan Gomez of Torrington

6th Place - Garrett Reid of Glenrock

1st Place Match

Casey Hernandez (Worland) 2-0, Sr. over Riley Stringer (Powell) 22-8, Jr. (Dec 4-2).

3rd Place Match

Garrett Boner (Douglas) 28-9, Sr. over Joey Caffaro (Jackson) 20-14, Jr. (SV-1 3-1).

5th Place Match

Juan Gomez (Torrington) 14-14, Jr. over Garrett Reid (Glenrock) 16-13, Sr. (Fall 1:56).

285

1st Place - Colton Trisler of Star Valley

2nd Place - Woodrow Davidson of Rawlins

3rd Place - Rowdy Gard of Powell

4th Place - Kegan Wells of Lander

5th Place - John Beck of Jackson

6th Place - Colton Bustillos of Torrington

1st Place Match

Colton Trisler (Star Valley) 31-5, Sr. over Woodrow Davidson (Rawlins) 24-6, Sr. (Fall 1:06).

3rd Place Match

Rowdy Gard (Powell) 27-7, Jr. over Kegan Wells (Lander) 25-16, Sr. (Fall 2:01).

5th Place Match

John Beck (Jackson) 4-2, Sr. over Colton Bustillos (Torrington) 17-10, So. (Fall 2:56).

Related content:
 
Dubois, Rams
Lander