The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Five mat champs from county at Greybull
-

Five mat champs from county at Greybull

Feb 5, 2014 - By Bruce Tippets, Sports Editor

Five Fremont County wrestlers were crowned with individual titles Saturday at the Greybull Invitational.

Wind River took top spots with John Thoman at 106 pounds and Zak Rose in the 132-pound weight class.

Connor Wilkinson finished in the No. 1 position at 120 pounds, and teammate Galen LaGois was first at heavyweight for the Shoshoni Wranglers.

Sterling Baker claimed the 220-pound division for the Dubois Rams.

In the team standings, Lovell edged Shoshoni for the title. Lovell scored 145 points, and Shoshoni put in 132 points.

All the Fremont County teams are planning on attending the Ron Thon Memorial tournament. Wrestling begins at 9 a.m. Friday at Wolverine Gym.

Results from Greybull Invitational tournament

Team standings

1. Lovell, 145; 2. Shoshoni, 132; 3. Greybull/Riverside, 108.5; 4. Powell junior varsity, 92.5; 5. Wind River, 75; 6. Rocky Mountain, 71; 7. Wright, 69; 8. Cody, 69; 9. Thermopolis, 68; 10.. Dubois, 22; 11. Wyoming Indian, 15,

Individual standings

106 pounds -- 1. John Thoman, Wind River; 2. Brain Crawford, Rocky Mountain; 3. Xavier Wantulok, Powell; 4. Joe Mumion, Lovell.

113 -- 1. Vinchinzo Castle, Thermopolis; 2. Trenton Smith, Wright; 3. Joey Mickelson, Lovell; 4. Nathan Gifford,. Cody.

120 -- 1. Connor Wilkinson, Shoshoni; 2. Joey Bassett, Lovell; 3. Nathan Martinez, Wright; 4. Tyler Boysen, Shoshoni.

126 -- 1. Ryan Bradshaw, Thermopolis; 2. Danny Huxtable, Shoshoni; 3. Max Dickerman, Cody; 4. Trey Smith, Lovell.

132 -- 1. Zak Rose, Wind River; 2. Tyler Clemetson, Shoshoni; 3. Jacob Mickelson, Lovell; 4. Justin Smith, Rocky Mountain.

138 -- 1. Zach Larson, Thermopolis; 2. Cole Hill, Greybull/Riverside; 3. Tyler Lindquist, Rocky Mountain; 4. Bailey Atkinson, Powell.

145 -- 1. Merrill Beck, Lovell; 2. Tucker Darrah, Powell; 3. Shay Bond, Rocky Mountain; 4. Chase People, Greybull/Riverside.

152 -- 1. Alex Ferguson, Wright; 2. Jesus Burgos, Greybull/Riverside; 3. Hyrum Hopkin, Lovell; 4. Dylan Lookingbill, Wind River.

160 -- 1. John Beaudrie, Cody; 2. Kodiak French, Wright; 3. JJ Crichton, Shoshoni; 4. Jacob Winterholler, Lovell.

170 -- 1. Ben Flickinger, Cody; 2. Alex Minge, Shoshoni; 3. Ty Dearcom, Powell; 4. Anthony Eibert, Greybull/Riverside.

195 -- 1. Zeke Collins, Lovell; 2. Zane Edeler, Greybull/Riverside; 3. Garrett Vezain, Rocky Mountain; 4. Pax Mitchell, Powell.

220 -- 1. Sterling Baker, Dubois; 2. Spencer Redland, Greybull/Riverside; 3. Riley Stringer, Powell; 4. Patrick Forster, Shoshoni.

Heavyweight -- 1. Galen LaGois, Shoshoni; 2. Tanner Berstein, Greybull/Riverside; 3. Jose Gonzalez, Wyoming Indian; 4. Charles Oldman, Wind River

Related content:
 
Fremont County