The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Tigers' Colter wins twice in meet at Kelly Walsh

Apr 15, 2012 - By Bruce Tippets, Sports Editor

Lander Valley High School distance runner Beryl Colter paced the Tigers to a pair of victories Tuesday during the Kelly Walsh Mini Invitational in Casper.

Colter had the fastest times in the 1,600-meter and 3,200-meter races, 5 minutes and 43.17 seconds and 12:47.53, respectively. Colter's teammate Maggie Gambled was second in the high jump (4-11) and fourth in the 100-meter hurdles (18.50).

Keesha Rowan had a busy meet placing seventh in the long jump (15-6 1/2) and eighth in the high jump (4-5) and in the 100-meter dash (14.02).

The Tigers were sixth in the team standings, scoring 45.33 points. Kelly Walsh came in first at 197.50 points, and Glenrock was second, 105 points, in the eight-team field.

LVHS will participate in a small meet Tuesday at Wolverine Track in Riverton.

Boys

Tanner Simpson and Tyrell Tillman also were winners in Casper. Simpson crossed the finish line first in the 110-meter hurdles (15.18). Simpson added a second in the 100-meter dash (11.90).

Tillman ran the 3,200-meter race in 11:38.17. The distance race proved to be the strongest one of the day for the Tigers.

George Case (11:45) and Beau Green finished third (12:12.12). The Tigers were fifth in the team standings, putting up 74 points.

Kelly Walsh won the meet with 130 points, and Gillette finished second with 126 points.

Lander placers from Kelly Walsh Mini Invitational held on Tuesday afternoon

Girls

Team standings

1. Kelly Walsh, 197.50; 2. Glenrock, 105; 3. Gillette, 92.83; 4. Casper Natrona, 81; 5. Douglas, 65; 6. Lander, 45.33; 7. Sheridan, 30; 8. Kaycee, 10.33.

Individual placers

4x800-meter relay -- 1. Kelly Walsh, 10:23.44.

100-meter hurdles -- 1. Mikalah Skates, Kelly Walsh, 15.61; 4. Maggie Gamble, Lander, 18.50.

100 meters -- 1. Jerayah Davis, Kelly Walsh, 12.71; 8. Keesha Rowan, Lander, 14.02.

1,600 meters -- 1. Beryl Colter, Lander, 5:43.17.

4x100-meter relay -- 1. Kelly Walsh, 50.51; 4. Lander (Amanda Christionsen, Maggie Gamble, Drew Deking, Keesha Rowan) 53.85.

400 meters -- 1. Gina Byrd, Glenrock, 1:02.86; 5. Drew Deking, Lander, 1:07.06.

300-meter hurdles -- 1. Samantha Case, Kelly Walsh, 48.45.

800 meters -- 1. Demi Fischer, Gillette 2:29.25.

200 meters -- 1. Jerayah Davis, Kelly Walsh, 25.18.

3,200 meters -- 1. Beryl Colter, Lander, 12:47.53.

4x400-meter relay -- 1. Kelly Walsh, 4:14.48.

Pole vault -- 1. Brittney Saenz, Gillette, 9-10.

High jump -- 1. Sofia Hof, Kelly Walsh, 4-11; 2. Maggie Gamble, Lander, 4-11; 8. Keesha Rowan, Lander, 4-5.

Shot put -- 1. Lateesha Hiser, Douglas, 33-11.75.

Discus -- 1. Lacey Slominski, Natrona, 109-7

Long jump -- 1. Paige Steinmetz, Glenrock, 17-3.50 7. Keesha Rowan, Lander, 15-6.50

Triple jump -- 1. Day Timberman, Kelly Walsh, 34-10.25.

Boys

Team standings

1. Kelly Walsh, 130; 2. Gillette, 126; 3. Douglas, 120; 4. Casper Natrona, 110.50; 5. Lander, 74; 6. Glenrock, 58.50; 7. Sheridan, 14; 8. Midwest, 8.

Individual placers

4x800-meter relay -- 1. Gillette, 9:03.44; 5. Lander (George Case, Colby Irene, Beau Green, Tyrell Tillman) 9:25.91.

110-meter hurdles -- 1. Tanner Simpson, Lander, 15.18; 8. Shaun Zyurich, Lander, 17.05.

100 meters -- 1.Terry Jackson, Kelly Walsh, 11.37; 2. Tanner Simpson, Lander, 11.90; 8. Julian Reed, Lander, 12.29.

1,600 meters -- 1. Robert Ricks, Douglas, 4:49.87; 2. George Case, Lander, 5:13.08; 6. Beau Green, Lander, 5:27.97; 7. Bailey Selley, Lander, 5:33.40; 8. Colby Irene, Lander, 5:49.33.

4x100-meter relay -- 1. Kelly Walsh, 44.38.

400 meters -- 1. Raider Nelson, Glenrock, 51.56.

300-meter hurdles -- 1. Ty Etchemendy, Douglas, 39.65.

800 meters -- 1. Robert Ricks, Douglas 2:05.80.

200 meters -- 1. Nick Bazemore, Gillette, 23.27.

3,200 meters -- 1. Tyrell Tillman, Lander, 11:38.70; 2. George Case, Lander, 11:45; 3. Beau Green, Lander, 12:12.12.

4x400-meter relay -- 1. Kelly Walsh, 3:40.04.

Pole vault -- 1. Will Eichenberger, Gillette, 14-3.

High jump -- 1. Aspen Frey, Sheridan, 5-11.

Shot put -- 1. Adam Britton, Natrona, 45-11.75.

Discus -- 1. Austin Wright, Kelly Walsh, 139-5; 6. Tyler Morris, Lander, 128-7.

Long jump -- 1. Lane George, Douglas, 20-7.50.

Triple jump -- 1. Ty Etchemendy, Douglas, 45-6.

Related content:
 
Tigers