The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Watts tops field in 100 meters at big Casper track meet

Mar 30, 2014 - By Bruce Tippets, Sports Editor

By Randy Tucker

Staff Writer

The Natrona County Invitational brought 17 teams from all four classifications to Casper on Friday. The Gillette boys and the Natrona County girls dominated the meet, but Riverton athletes competed well.

Most notably, Riverton senior Sean Watts took top honors in the 100-meter dash with a blistering time of 11.17. Watts easily met the qualifying standard in the event and also qualified in the 200-meter dash with a third-place time of 22.57.

Wolverine junior Riley Reichert had a solid day in the discus, finishing second with a toss of 147-5.

Ben Zoller broke the five-minute mark in the 1600-meter run for a seventh-place finish.

The Wolverine quartet of Watts, Brandon Fullerton, Jacob Martinsen and Shepp Campbell took fifth in the 4x100-meter relay in 45.03.

Junior Jensyn Pettit paced the Wolverine girls with a second-place finish in the 300-meter hurdles in a time of 50.63.

Senior Ashtyn Leisy jumped 16-0.75 to take fifth in the long jump and added an eighth place finish in the 200-meter dash.

The Wolverines are home this Saturday, hosting the annual Roy Peck Invitational.

Natrona County Invitational

Girls Team Scores

1. Gillette 182, 2. Natrona 126, 3. Rock Springs 61, 4. Laramie 59.5, 5. Kelly Walsh 49.5, 6. Torrington 45, 7. Glenrock 22, 8. Rawlins 19, 9. Buffalo 13.5, 10. Big Horn / Riverton 13, 12. Douglas 12.5, 13. Little Snake River /. Wheatland 10, 15. Cheyenne South 8, 16. Wright 3

100-Meter Dash: 1. Ashley Dodds, LAR 13.09

200-Meter Dash: 1. Phoenix Farnham, LAR 26.85, 8. Ashtyn Leisy, RIV 28.07

400-Meter Dash: 1. Molly Olsen, NC 1:02.64

800-Meter Run: 1. Makenna Maston, NC 2:28.41

1600-Meter Run: 1. Tabitha Simmons, GIL 5:17.77

3200-Meter Run: 1. Molly Olsen, NC 12:20.81

100-Meter Hurdles: 1. Lauren Taubert, NC 15.48

300-Meter Hurdles: 1. Allison, Marsh, TOR 49.77, 2. Jensyn Pettit, RIV 50.63

4x100-Meter Relay: 1. Gillette 51.29

4x400-Meter Relay: 1. Gillette 4:23.59

4x800-Meter Relay: 1. Rawlins 11:24.35

Long Jump: 1. Lauren Taubert, NC 17-7, 5. Ashtyn Leisy, RIV 16-0.75

High Jump: 1. Laruen Taubert, NC 5-7

Triple Jump: 1. Madden Avery, TOR 35-1.25

Pole Vault: 1. Chandra Sturtz, GIL 10-5

Shot Put: 1. Maliya Crouch, RS 39-2

Discus: 1. Olivia L'Ami, KW 116-8

Boys Team Scores

1. Natrona 192.5, 2. Gillette 112, 3. Kelly Walsh 72.5, 4. Cheyenne South 50.5, 5. Douglas 32, 6. Rock Springs 31, 7. Riverton / Buffalo 30, 9. Torrington 28, 10. Rawlins 21.5, 11. Wheatland 13, 12. Big Horn 10, 13. Glenrock 9, 14. Laramie / Wright 5, 16. Saratoga 4, 17. Little Snake River 2

100-Meter Dash: 1. Sean Watts, RIV 11.17

200-Meter Dash: 1. Robert Counts, NC 22.32, 3. Sean Watts, RIV 22.57

400-Meter Dash: 1. Ryan Schwieger, NCC 51.37

800-Meter Run: 1. Harrison Simmons, GIL 2:01.11

1600-Meter Run: 1. Harrison Simmons GIL 4:34.31, 7. Ben Zoller, RIV 4:59.09

3200-Meter Run: 1. Hunter Davila, KW 9:48.76

110-Meter High Hurdles: 1. Logan Wilson, NC 15.42

300-Meter Hurdles: 1. Carlos Salcido, RS 40.53

4x100-Meter Relay: 1. Natrona 43.53, 5. Riverton (Brandon Fullerton, Sean Watts, Jacob Martinsen, Shepp Campbell) 45.03

4x400-Meter Relay: Kelly Walsh 3:32.69

4x800-Meter Relay: 1. Rawlins 9:59.20

Long Jump: 1. Robert Counts, NC 22-0

High Jump: 1. Taylor Hepp, BUF 6-3

Triple Jump: 1. Robert Creagar, NC 42-9

Pole Vault: 1. Dustin Erisman, GIL 14-0

Shot Put: 1. Isaiah Sims, SOU 51-5

Discus: 1. Jake Geil, KW 156-3, 2. Riley Reichert, RIV 147-5

Related content:
 
Wolverines