The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Western Heritage shows well at Greybull to start track sea

Mar 30, 2014 - By Randy Tucker, Staff Writer

The Greybull boys and the Burlington girls took team championships Saturday at the Bill Gerrard Memorial Track Meet in Greybull.

The Greybull track is six lanes, so scoring was limited to first through sixth places rather than the usual top eight.

Fremont County was represented in the girls division with Western Heritage Lutheran Academy finishing a strong third in the meet. The Badgers have only three girls on the roster this season, but all scored. Junior Dani Havercamp won the 200-meter dash and the long jump with second-place finishes in the 100-meter dash and the 300-meter hurdles.

Havercamp's 15-0 in the long jump met the automatic qualifying standard in Class 1-A for the event.

Sophomore Anastasia Strong tallied a first in the 100 and finished second behind Havercamp in the 200. She added a second place finish in the high jump clearing 4-6.

Sophomore Taylor Kotas added a fifth-place finish in the discus.

On the boys side Mitchell Siebersma finished fourth in the 400-meter dash.

Tongue River's Kyler Flock dominated the meet with individual wins in the 100-, 200- and 400-meter dashes.

Burlington's Nate Davidson took gold in the 800- and 1600-meter runs.

Colton Hodge of Riverside cleared 6-2 to win the high jump.

Most Fremont County teams make the short trip to Riverton for the annual Roy Peck Invitational next Saturday.

Bill Gerrard Memorial Track Meet

Boys Team Scores

1. Greybull 145, 2. Rocky Mountain 91, 3. Riverside 58, 4. Tongue River 46, 5. Burlington 45, 6. Western Heritage Lutheran Academy 4

100-Meter Dash: Kyler Flock, GRE 12:02

200-Meter Dash: 1. Kyler Flock, GRE 24.48

400-Meter Dash: 1. Kyler Flock, GRE 55.37, 4. Mitchell Siebersma, WH 1:04.96

800-Meter Run: 1. Nate Davidson, BUR 2:18.38

1600-Meter Run: 1. Nate Davidson, BUR 5:16.69

3200-Meter Run: 1. Dominic Twomey, RM 11:58.51

110-Meter High Hurdles: Micciah Huff, TR 17.11

300-Meter Intermediate Hurdles: 1. Garrick Tolman, BUR 47.91

4x100-Meter Relay: 1. Greybull 46.35

4x400-Meter Relay: 1. Greybull 4:19.53

Long Jump: 1. Joey Jewell, RM 18-6.5

Triple Jump: 1. Ryan Sylvester, GRE 36-10.5

High Jump: 1. Colton Hodge, RIV 6-2

Shot Put: 1. Jacob Price, RM 41-11.25

Discus: 1. Billy Jones, RIV 120-01

Girls Team Scores

1. Burlington 93, 2. Tongue River 81, 3. Western Heritage Lutheran Academy 64, 4. Greybull 55, 5. Rocky Mountain 51, 6. Riverside 23

100-Meter Dash: 1. Anastasia Strong, WH 14.17, 2. Dani Havercamp, WH 14.21

200-Meter Dash: 1. Dani Havercamp, WH 28.81, 2. Anastasia Strong, WH 29.98

400-Meter Dash: 1. Livia Higgins, RM 1:06.56

800-Meter 1. Courtney Lolovich, TR 2:52.07

1600-Meter Run: Run: 1. Courtney Jolovich, TR 6:33

100-Meter Hurdles 1. Zariah Tolman, BUR 18.6

300-Meter Hurdles: 1. McKenna Powers, GRE 49.68, 2. Dani Havercamp, WH 54.15

4x100-Meter Relay: 1. Burlington, 56.02

4x400-Meter Relay: 1. Burlington 5:53.26

Long Jump: 1. Dani Havercamp, WH 15-0

Triple Jump: 1. McKenna Powers, GRE 31-6.25

High Jump: 1. Deja Garza, BUR 4-7, 2. Anastasia Strong, WH 4-6

Shot Put: 1. Sarah Bacon, TR 32-2.5

Discus: 1. Ashley Dodge, TR 88-0, 5. Taylor Kotas, WH 62-11

Related content: