Menu


Big day for Western Heritage on track

Apr 28, 2014 By Randy Tucker, Staff Writer

DUBOIS -- It was a homecoming weekend of sorts on a weekend with competition limited by proms, pow wows and basketball tournaments.

Thermopolis head track coach Ernie Mecca took an abbreviated squad back to Dubois, a school where he served as teacher, coach and administrator for much of his career.

Dubois head coach David Trembly had a homecoming of his own with nephew Forrest Cross of Sundance competing in the shot put and discus.

"My sister and I have been trying to get him over here to compete, and the weather finally cooperated," Trembly said.

The meet was an abbreviated affair, with no relays being run and just a handful of athletes competing from the six schools in attendance.

Dubois has a six-lane track and most events had just one or two heats.

Jackson brought a team of freshman and sophomores to compete against the 1-A and 2-A varsity teams in the meet.

Western Heritage Lutheran Academy had a big day with junior Dani Havercamp and sophomore Anastasia Strong combining for seven top-three finishes for the small Lutheran school in Riverton, including wins by Havercamp in the 200-meter dash and long jump and a first place from Strong in the high jump.

The boys and girls ran together in the 1600- and 3200-meter runs, which compressed the meet to a shorter time that narrowly beat an approaching rain storm from the east at about 2 p.m.

Dubois senior Sterling Baker had a solid showing at his final home meet, easily winning the 110-meter high hurdles, the 300-meter intermediate hurdles and the discus.

Thermopolis had prom scheduled for Saturday evening, and much of Wyoming Indian's squad was either playing basketball in a tournament in Fort Hall, Idaho or at a large powwow in Albuquerque.

Most of the county's small schools travel to Meeteetse next Friday for another meet on a six-lane track.

Girls

100-meter Dash: 1. Makayla George, THM 13.78, 2. Dani Havercamp, WHLA 13.96, 3. Anastasia Strong, WHLA 14.02,4 Lily Elliot, WI 14.12, 6. Barbara Goodnight, WI 14.24

200-meter Dash: 1. Dani Havercamp, WHLA 28.90, 2. Anastasia Strong, WHLA 29.79, 3. Lily Elliott, WI 29.84, 4. Barbara Goodnight, WI 31.34, 5. Shauntae St. Clair, WI 34.91

400-meter Dash: 1. Shoshonna Norris, WI 1:15.18

800-meter Run: 1. Marianne Galbraith, JAC 3:01.44, 2. Kaitlin Hudson, DUB 3:15.34

1600-meter Run: 1. Darcia Pingree, WI 6:27.03

3200-meter Run: 1. Darcia Pingree, WI 14.54.02

100-meter Hurdles: 1. Julia Blakesley, THM 17.8, 3. Shoshonna Norris, WI 19.37

300-meter Hurdles: 1. Ashley Rot, JAC 52.69

Long Jump: 1. Dani Havercamp, WHLA 14-5, 3. Anastasia Strong, WHLA 13-3.5, 5. Barbara Goodnight, WI 13-2, 6. Ione Chandler, DUB 12-6, 7. Kaitlin Hudson, DUB 12-3.5, 8. Lilly Eliott, WI 12-3

Triple Jump: 1. Julia Blakesley, THM 29-9

High Jump: 1. Anastasia Strong, WHLA 4-7

Shot Put: 1. Leesa Jensen, THM 38-9, 2. Shauntae St. Clair, WI 23-10.25, 4. Emily Smith, DUB 23-4.5, 5. Taylor Kotas, WHLA 22-7.5

Discus: 1. Leesa Jensen, THM 110-9, 2. Shauntae St. Clair, WI 85-5, 3. Brittiany Isis, WI 84-5, 6. Emily Smith, DUB 68-8, 7. Taylor Kotas, WHLA 62-1.5, 8. Shelby Horn, DUB 55-3

Boys

100-meter Dash: 1. Tyler Cornwell, THM 11.6, 6. Rowan Hawk, DUB 12.26, 7. Kurt Leseberg, DUB 12.39, 8. West Hagert, DUB 12.43

200-meter Dash: 1. Rowan Hawk, DUB 23.81, 2. West Hagert, DUB 24.72, 3. Sterling Baker, DUB 25.09, 5. Mitchell Siebersma, WHLA 26.96, 6. John DesEnfants, WHLA 28.66

400-meter Dash: 1. Choc Maddock, THM 52.62, 6. Tyrell McGill, WI 1:17.15

800-meter Run: 1. Dominic Jensen, THM 2:36, 4. Tyrell McGill, WI 2:58.84

1600-meter Run: 1. Harley Rhodes, THM 5:03.26

3200-meter Run: 1. Tyson Danby, JAC 12:59.49

110-meter High Hurdles: 1. Sterling Baker, DUB 16.81, 3. Rowan Hawk, DUB 18.52, 4. Kurt Leseberg, DUB 19.14, 5. Brock Baker, DUB 19.96

300-meter Intermediate Hurdles: 1. Sterling Baker, DUB 41.23, 3. Brock Baker, DUB 48.83

Long Jump: 1. Kurt Leseberg, DUB 18-10, 2. West Hagert, DUB 18-9, 4. Mitchell Siebersma, WHLA 17-5, 5. Walker Carrico, DUB 17-2

Pole Vault: 1. Cody Bjorhus, THM 11-6, 3. Kurt Leseberg, DUB 11-0,

Triple Jump: 1. West Hagert, DUB 38-2, 3. Brock Baker, DUB 34-5

High Jump: 1. Brenner Peterson, JAC 5-0

Shot Put: 1. Tyler Cornwell, THM 42-10.75, 7. Manlike Washington, WI 24.-5.75

Discus: 1. Sterling Baker, DUB 127-7, 3. Mitchell Siebersma, WHLA 102-6.

Print Story
 
Dubois sprinters Kurt Leseberg and Rowan Hawk fired out of the blocks in the 100-meter dash Saturday in Dubois.

Dubois sprinters Kurt Leseberg and Rowan Hawk fired out of the blocks in the 100-meter dash Saturday in Dubois.


Dubois sprinters Kurt Leseberg and Rowan Hawk fired out of the blocks in the 100-meter dash Saturday in Dubois.

Dubois sprinters Kurt Leseberg and Rowan Hawk fired out of the blocks in the 100-meter dash Saturday in Dubois.

Read The Ranger...
2017-09-17

TAGS: