The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Parrish's 6-4 leap wins for Shoshoni at Kelly Walsh invitational

May 6, 2014 - By Bruce Tippets, Sports Editor

Class 2-A Shoshoni High School sophomore Triston Parrish proved he stacks up with the best Class 4-A track and field athletes Saturday at the Kelly Walsh Invitational in Casper

Parrish cleared 6-4 to win the high jump title by a wide margin.

Class 4-A Riverton's Shepp Campbell finished second at 5-11, and RHS teammate Brandon Fullerton came in third at the same height but with more misses.

Parrish also finished first in the triple jump going 41-6.50.

Campbell won the long jump, going 21-6.

No team scores were kept.

The annual Shane Brock Invitational is Saturday in Lander at Bill Bush Memorial Stadium. The meet will have many of the Fremont County teams in the field.

Girls

The Riverton tandem of Ashtyn Leisy and Jensyn Pettit ran to runner-up finishes in two different events.

Leisy crossed the finish line second in the 200 meters in a time of 26.29. Casper Natrona's Lauren Taubert won the race in 26.05.

In the 100-meter hurdles, Pettit ran to a 17.32. Powell's Danna Hank placed first in 16.29.

Riverton's 4x100-meter relay team of Nancy Webb, Pettit, Kyli Yorgason and Leisy was second in 52.65. The Billings (Mont.) West team finished first in 50.80.

Kelly Walsh Invitational

Saturday

Girls

10o meters -- 1. Brooks Endy, Billings West, 12.51.

200 meters -- 1. Lauren Taubert, Natrona, 26.05; 2. Ashtyn Leisy, Riverton, 26.29.

400 meters -- 1. Jerayah Davis, Kelly Walsh, 59.53.

800 meters -- 1. Claire McGinley, Kelly Walsh, 2:29.70.

1,600 meters -- 1. Brittney Grove, Billings West, 5:38.76.

3,200 meters -- 1. Anna Gibson, Jackson, 12:11.14.

100 meter hurdles -- 1. Danna Hanks, Powell, 16.29; 2. Jensyn Pettit, Riverton, 17.32; 7. Kaylee Lewis, Riverton, 17.89.

300 meter hurdles -- 1. Brittney Marosck, Billings West, 49.33; 6. Kaylee Lewis, Riverton, 53.06.

4x100-meter relay -- 1. Billings West, 50.80; 2. Riverton (Nancy Webb, Jensyn Pettit, Kyli Yorgason, Ashtyn Leisy) 52.65.

4x400-meter relay -- 1. Natrona, 4:14.14.

4x800-meter relay -- 1. Cody, 10:42.65.

High jump -- 1. Lauren Taubert, Natrona, 5-3.

Pole vault -- 1. Mika Robinson, Billings West, 10-7; 10. Kyli Yorgason, Riverton, 7-6.

Long jump -- 1.Sara Martinez, Natrona, 16-2.50; 6. Jensyn Pettit, Riverton, 15-4.75.

Triple jump -- 1. Molly Fretland, Kelly Walsh, 35-1.25; 5. Katelyn Jennings, Shoshoni, 33-3.75.

Shot put -- 1. Malya Crouch, Rock Springs, 42-11.50.

Discus -- 1. Tori Sleep, Powell, 132-3.

Boys

100 meters -- 1. Carlos Salcido, Rock Springs, 10.87.

200 meters - 1. Garrett Ravert, Natrona, 22.33.

400 meters -- 1. Hunter Davila, Kelly Walsh, 49.89; 3. Tristan Parrish, Shoshoni, 51.12; 5. Sean Watts, Riverton, 51.98.

800 meters -- 1. Isaac Petsch, Billings West, 2:05.83; 4. Braydon Draper, Riverton, 2:10.04.

1,600 meters -- 1. Jesse Allen, Natrona, 4:34.95.

3,200 meters -- 1. Austin Williamson, Natrona, 10:46.57.

110 meter hurdles -- 1. Chase Andersen, Natrona, 15.44.

300 meter hurdles -- 1. Chase Andersen, Natrona, 40.08.

4x100-meter relay -- 1. Natrona, 44.57; 5. Riverton (Jacob Martinez, Brandon Fullerton, Coy Bennett, Sean Watts) 45.98.

4x400-meter relay -- 1. Kelly Walsh, 3:35.03.

4x800-meter relay -- 1. Natrona, 8:31.87; 7. Riverton (Jacob Bench, Jason Treadway, Dane Lupher, Dean Corson) 9:57.81.

High jump -- 1. Triston Parrish, Shoshoni, 6-4; 2. Shepp Campbell, Riverton, 5-11; 3. Brandon Fullerton, Riverton, 5-11.

Pole vault -- 1. Brett Dringman, Billings West, 14-0; 8. Taylor DeVries, Riverton, 11-6.

Long jump -- 1. Shepp Campbell, Riverton, 21-6; 3. Brandon Fullerton, 21-0.75.

Triple jump -- 1. Triston Parrish, Shoshoni, 41-6.50; 8. Kylan Shultz, Riverton, 38-6.25.

Shot put -- 1. Michael Quesenberry, Billings West, 53-1.75.

Discus -- 1. Jake Geil, Kelly Walsh, 163-7; 6. Joe Lupher, Riverton, 146-6.

Related content:
 
Wranglers