The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Phinney, Lehmkuhler win second Go Fremont County Triathlon
Lander's Ann Lehmkuhler won the women's division in the Go Fremont County Triathlon on Saturday in Riverton. Photo by Wayne Nicholls

Phinney, Lehmkuhler win second Go Fremont County Triathlon

Jul 29, 2012 - By Craig Blumenshine, Staff Writer

More than 80 athletes from Wyoming and other states competed in the Go Fremont County Triathlon Saturday in Riverton.

Brent Phinney of Windsor, Colo., shaved nearly seven minutes off his 2011 GFCT fifth-place time to clock a 1:04:01.38 to win first place overall.

Lander's Greg Anderson placed second with a time of 1:05:31.8, and Harrison Simmons of Springfield, Ohio, placed third with a time of 1:05:44.4.

In the women's category, Ann Lehmkuhler of Lander won her second consecutive GFCT with a time of 1:09:24.8, 21 seconds off her pace from a year ago. Karen Zoller of Pavillion placed second with a time of 1:15:44.8 and Sarah Remacle of Riverton clocked to a third-place finish with a time of 1:24:08.9.

It is the second year that the Go Fremont County group has hosted a triathlon in Riverton. The group intends to distribute proceeds from the events to improve area recreational trails such as the Darce Zimmer Memorial Trail along North 8th West in Riverton that has fallen into disrepair, according to race organizers.

Competitors began the day with a 606-yard swim in the Riverton Aquatic Center, progressed to a 13-mile bike ride west of Riverton on Riverview Road, and concluded the contest with a 5-kilometer run north of Riverton.

Facilities at Riverton High School were used to host the transition area, where competitors clocked in and out with electronic timing chips for their events.

Ten teams also competed in a relay event.

Team Hoages placed first in the relay team competition with a time of 1:11:52.7. Smart Start Montessori Academy placed second with a time of 1:14:01.8 and Team Kindle-Blumenshine placed third overall with a time of 1:15:24.4.

The GFCT is part of the Wyoming Multi-Race series as is the Lander Triathlon which will be held Saturday, August 18, 2012.

Age group results for the Go Fremont County Triathlon, Riverton, WY

F-19 and under

1. Kassi Kister, Riverton, 1:39:16.7

2. Taylor McMenamy, Riverton, 1:47:48.5

F20-29

1. Katie Christy, 1:28:15.9

2. Jamie Sluyter, Pinedale, 1:29:26.3

3. Valerie Werbelow, Pinedale, 1:30:38.9

4. Kelsey Dayton, Lander, 1:37:51.2

5. Janeen Buss, Riverton, 1:42:20.7

6. Hailey Reiter, Riverton, 1:51:14.8

F30-39

1. Ann Lehmkuhler, Lander, 1:09:24.8

2. Sarah Remacle, Riverton, 1:24:08.9

3. Shawna Morgan, Lander, 1:29:29.4

4. Shea Boyle, Lander, 1:31:07.0

5. Jillian Morris, Riverton, 1:39:12.7

6. Natasha Hatfield-Peck, Riverton, 1:39:17.9

7. Kelli Gard, Riverton, 1:41:27.5

8. Coeur D'alene Stone, Riverton, 1:41:40.4

9. Charity Hardman, Riverton, 2:07:24.9

10. Mindy Supino, Riverton, 3:02:31.2

F40-49

1. Karen Zoller, Pavilion, 1:15:44.8

F50+

1. Maragaret McAtee, Riverton, 1:37:59.7

2. Tracy Blumenshine, Riverton, 1:49:07.4

Male

M-19 and Under

1. Harrison Simmons, Springfield, OH, 1:05:44.4

2. Braden Dunaway, Springfield, OH, 1:42:46.8

M20-29

1. Evgeniy Panzhinskiy, Laramie, WY, 1:08:11.5

2. Bridger Mann-Wood, Lander, 1:14:09.1

3. Timothy Dunn, Hyde Park, UT, 1:20:42.8

4. Ben Reiter, Riverton, 1:24:33.6

5. Scott Miller, Lander, 1:29:06.9

6. Rocky Jorgensen, Riverton, 1:31:35.9

7. Ben Larson, Riverton, 1:39:20.5

M30-39

1. Brent Phinney, Windsor, Colo., 1:04:01.38

2. Shad Hamilton, Lander, 1:08:27.1

3. Aaron Dunaway, Springfield, OH, 1:09:33.5

4. Justin Hopkin, Lander, 1:10:37.0

5. Dave Hardesty, Gillette, 1:12:09.3

6. Curtis Tronolone, Lander, 1:15:43.4

7. Brook Russell, Casper, 1:18:31.6

8. Scott Priebe, Riverton, 1:19:43.3

9. Buddy Red Bow, Lander, 1:22:36.8

10. Josh Christy, 1:22:43.4

11. Brent Major, 1:23:20.9

12. Ben Zeller, Lovell, 1:23:50.4

M40-49

1. Greg Anderson, Lander, 1:05:31.8

2. Chad Fallin, Lander, 1:08:56.4

3. David Toppenberg, Riverton, 1:09:00.1

4. Tom Holt, Buffalo, WY, 1:19:43.9

5. Steven Platz, 1:20:27.8

6. George Kellogg, Jackson, WY, 1:25:03.2

7. Jay Dayton, Riverton, 1:27:39.5

8. Jeff McMenamy, Riverton, 1:27:45.6

9. Eric Hackney, Spearfish, S.D., 1:34:26.5

10. Ryan Fieldgrove, Buffalo, WY, 1:36:30.1

M50+

1. Lee Wickstrom, Kinnear, WY, 1:48:33.4

2. Rusty Saltsgaver, Riverton, 1:52:53.3

Team results, GFCT

1. Team Hoages, 1:11:52.7

2. Smart Start Montessori Academy, 1:14:01.8

3. Team Kindle/Blumenshine, 1:15:24.4

4. Loch Ness Mobsters, 1:19:04.0

5. Team Ommen, 1:28:31.6

6. Team Allred, 1:32:33.7

7. CBT (School District 25), 1:42:11.0

8. Team Bappe, 1:45:40.0

9. Ralph's Raiders, 1:55:15.4

10. The Ranger Men, 2:13:12.3

Related content:
 
Riverton