The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Lander residents do well in Sprint Triathlon events

Aug 26, 2012 - From staff reports

Martin Stensing, of Powell, and Lander's Ann Lehmkuhler won tight races Saturday, Aug. 18, at the Lander Sprint Triathlon.

Stensing finished the triathlon course in a time of 1:06.06 to win the men's crown. Lander's Greg Anderson placed second with 1:06.35. Brent Phinney from Windsor, Colo., was third at 1:07.26. Lonnie Adams also from Lander came in fourth (1:08.33).

In the women's division, Lander's Ann Lehmkuhler crossed the finish line with a time of 1:13.30. Pearson Smith placed second in 1:13.55.

Smith won the women's title last year in front of her fans.

The Lander Triathlon had 97 athletes on the course.

The athletes started at the Lander City Pool with a half-mile swim. They then jumped on a bike and completed a 12.4 mile bike ride. The race finished with a 5k run.

Sprint Triathlon results

Overall

1. Martin Stensing, Powell, 1:06.06; 2. Greg Anderson, Lander, 1:06.35; 3. Brent Phinney, Windsor, Colo., 1:07.26; 4. Lonnie Adams, Lander, 1:08.33; 5. Matthew Scarlett, Buffalo, 1:11.41; 6. Campbells (Team), Portland, Ore, 1:12.34; 7. Shad Hamilton, Lander, 1:12.58; 8. Chad Fallin, Lander, 1:13.09; 9 Justin Hopkin, Lander, 1:13.12; 10. David Toppenberg, Lander, 1:13.24; 11. Ann Lehmkuhler, Lander, 1:13.30; 12. Pearson Smith, Lander, 1:13.55; 13. Cody Johler, Pinedale, 1:14.11; 14. Casey Dean, Lander, 1:14.20; 15. Drew Gramlich, Lander, 1:16.18; 16. Jim Mitchell, Jackson, 1:16.27; 17. Graham McGaffin, Cheyenne, 1:17.41; 18. Benjamin Zeller, Lovell, 1:18.38; 19. Do U Wanna a Lime (Team), Casper, 1:19.52; 20. Curtis Tronolone, Lander, 1:19.57; 21. Matt Fowler, Eagle, Idaho., 1:20.31; 22. Kristin Wangberg, Lander, 1:20.51; 23. Molly Breslin, Jackson, 1:21.50; 24. Joshua Saltsgaver, Riverton, 1:22.09; 25. Carbo Loaders, Lander, 1:22.10; 26. Jim Oakleaf, Fort Collins, Colo., 1:22.18; 27. Pack Attack (Team), Lander, 1:22.30; 28. Anna Felton, Lander, 1:25.27; 29. Brenda Yamaji, Cheyenne, 1:25.34; 30. Tony Lowham, Lander, 1:25.49; 31. Wade Doidge, Englewood, Colo., 1:26.05; 32. Abigail Miller, Gillette, 1:26.40; 33. Lori Stuber, Lander, 1:27.48; 34. Gretchen Hynes, Lander, 1:28.25; 35. Emily McGaffin, Cheyenne, 1:28.31; 36. Hope Hamilton, Arlington, Va., 1:28.56; 37. George Kellogg, Jackson, 1:29.14; 38. Kelleen Edwards, Gillette, 1:30.01; 39. Anne Austin, Lander, 1:30.07; 40. Tim Wooley, Cody, 1:30.11; 41. Ryan Berla, Lander, 1:30.24; 42. Vinny Alcaraz, Lander, 1:30.29; 43. Buddy Red Bow, Lander, 1:30.50; 44. James Whiting, Lander, 1:30.59; 45. Rachel Huff, Lander, 1:31.07; 46. Lindy Johnson, Lander, 1:31.45; 47. Jamie Bernard, Lander, 1:33.25; 48. Scott Miller, Lander, 1:33.36; 49. Joe Austin, Lander, 1:33.44; 50. Shawna Morgan, Lander, 1:33.54; 51. Benjamin Larsen, Riverton, 1:34.17; 52. CeCe Prine, Lander, 1:34.19; 53. Lisa Hueneke, Lander, 1:35.16; 54. Max Tisthammer, Cheyenne, 1:35.17; 55. Jeff McMenamy, Riverton, 1:36.09; 56. Jessica Crook, Lander, 1:36.21; 57. Jody Thompson, Billings, Mont., 1:36.27; 58. Rocky Jorgensen, Riverton, 1:37.05; 59. Jennifer Connell, Lander, 1:37.59; 60. Shea Boyle, Lander, 1:38.00; 61. Rusty Saltsgaver, Riverton, 1:41.31; 62. Rebecca Heldreth, Lander, 1:44.42; 63. Jerry Bath, Lander, 1:46.22; 64. Rhiann Dameron, Douglas, 1:46.45; 65. Flies Away (Team) Ethete, 1:47.44; 66. Chelsey Red Bow, Lander, 1:49.00; 67. Donna Ferguson, Lander, 1:50.52; 68. Road Runners (Team) Fort Washakie, 1:53.12; 69. District 25 (Team, Riverton, 1:58.11; 70. Holsparga (Lander), 1:58.26; 71. Joy Fink, Lander, 1:58.43; 72. Joanne Slingerland, Lander, 1:59.46; 73. Denise Foss, Lander, 2:01.59; 74. Sarah Wilson, Lander, 2:07.10; 75. Thomas Wilson, Lander, 2:07.10; 76. Kristy Cardinal, Lander, 2:09.47; 77. Nicol Kramer, Casper, 2:14.24; 78. Rhonda Fowler, Lander, 2:28.14; 79. April Lopez, Lander, 2:35.34.

Related content:
 
Lander