The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Saturday regional tournament update

Feb 25, 2012 - Staff, Associate Press

Boys West 2-A Regional - At Riverton

See Thursday's, Friday's and Sunday's Ranger for stories, pictures, stats and more! Wall-to-wall tournament coverage - only in the Ranger!

Thursday's Games

No. 5SW Big Piney 41, No. 4SW Shoshoni 30

No. 3SW Kemmerer 46, No. 2NW Rocky Mountain 33

No. 2SW Wyoming Indian 68, No. 3NW Greybull 63

No. 1SW Wind River 61, No. 4NW Riverside 53

No. 1NW Lovell 77, No. 5SW Big Piney 29

Friday's Games

Consolation, Rocky Mountain 57, Riverside 49

Consolation, Greybull 59, Big Piney 29

Semifinal, Wind River 60, Kemmerer 48

Semifinal, Wyoming Indian 72, Lovell 64

Saturday's Games

Greybull 47, Kemmerer 45

Lovell 63, Rocky Mountain 46

Greybull vs. Lovell, 2:30 p.m. 3rd place game (CWC)

Wind River 65, Wyoming Indian 57

Girls West 2-A Regional - At Riverton

Thursday's Games

No. 4SW Kemmerer 28, No. 5SW Big Piney 20

No. 1SW Shoshoni 53, No. 5NW Riverside 23

No. 2NW Thermopolis 45, No. 3SW Wind River 33

No. 2SW Wyoming Indian 46, No. 3NW Rocky Mountain 42

No. 1NW Lovell 45, No. 4SW Kemmerer 23

Friday's Games

Wind River 59, Riverside 54

Rocky Mountain 45, Kemmerer 43

Thermopolis 54, Shoshoni 46

Lovell 57, Wyoming Indian 44

Saturday's Games

Wyoming Indian 60, Wind River 41

Shoshoni 47, Rocky Mountain 44

Shoshoni 48, Wyoming Indian 34

Thermopolis vs. Lovell, 4 p.m., championship at Wolverine Gym

Boys West 1-A Regional - at Lander

Thursday's Games

No. 3NW Dubois 58, No. 2SW Cokeville 56

No. 1SW Snake River 85, No. 4NW St. Stephen's 58

No. 1NW Burlington 90, No. 4SW Hanna 41

No. 2NW Ten Sleep 63, No. 3SW Encampment 32

Friday's Games

Cokeville 65, Hanna 52

St. Stephen's 68, Encampment 39

Burlington 77, Dubois 44

Snake River 79, Ten Sleep 51

Saturday's Games

St. Stephens 73, Dubois 70

Ten Sleep 59, Cokeville 37

Burlington vs. Little Snake River, 1 p.m., championship

St. Stephen's vs. Ten Sleep, 4:15 p.m. 3rd place game

Girls West 1-A Regional at Lander

Thursday's Games

No. 2SW Cokeville 62, No. 3NW Meeteetse 39

No. 1SW Snake River 74, No. 4NW St. Stephen's 54

No. 1NW Burlington 36, No. 4SW Encampment 28

No. 3SW Farson 64, No. 2NW Ten Sleep 46

Friday's Games

Meeteetse 42, Encampment 33

St. Stephen's 57, Ten Sleep 51

Cokeville 52, Burlington 46

Little Snake River 50, Farson-Eden 34

Saturday's Game

St. Stephen's vs. Burlington, 11:10 a.m.

Meeteetse vs. Farson-Eden, 11:10 a.m.

St. Stephen's/Burlington winner vs. Meeteetse/Farson-Eden winner, 3rd place game (game will not be played if two teams have played in a previous round)

Cokeville vs. Little Snake River, 2:45 p.m. championship