The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Prep basketball scores

Dec 1, 2012 - Associated Press

BOYS BASKETBALL

Alliance, Neb. 61, Torrington 56

Billings West, Mont. 82, Sheridan 42

Campbell County 75, Green River 32

Meeteetse 37, Farson-Eden 25

Bayard Tournament

Third Place

Bridgeport, Neb. 58, Lingle-Fort Laramie 19

Big Horn Basin Tournament

Burlington 46, Shoshoni 12

Greybull 49, Wind River 47

Kemmerer 48, Riverside 30

Rocky Mountain 37, Big Piney 26

Carbon County Classic

Cokeville 52, Dubois 51

Cokeville 54, Wright 42

Dubois 56, Hanna-Elk Mountain 30

Encampment 55, Saratoga 29

Encampment 40, Wright 38

Saratoga 50, Hanna-Elk Mountain 35

Cheyenne Tournament

Casper Kelly Walsh 53, Cheyenne East 32

Casper Natrona 67, Cheyenne South 59

Cheyenne Central 37, Rock Springs 36

Laramie 48, Evanston 39

East/West Tournament

Buffalo 48, Jackson Hole 40

Cody 49, Buffalo 36

Jackson Hole 39, Newcastle 38

Newcastle 54, Cody 49

Rawlins 64, Pinedale 31

Rawlins 59, Powell 49

Wheatland 56, Powell 45

Wheatland 69, Pinedale 44

Kimball Tournament

Third Place

Dundy County-Stratton, Neb. 72, Southeast 26

Lusk Tournament

Burns 48, Glenrock 45

Burns 53, Sundance 47

Lusk 63, Sundance 37

Lusk 60, Big Horn 52

Pine Bluffs 51, Glenrock 43

Riverton Tournament

Lander 52, Worland 27

Lander 39, Lovell 34

Lovell 53, Worland 28

Lyman 65, Douglas 51

Riverton 65, Douglas 51

Riverton 75, Lyman 41

Thermopolis Tournament

Mountain View 45, Tongue River 33

Mountain View 53, St. Stephens 43

Tongue River 53, Thermopolis 46

Upton Tournament

Seventh Place

Midwest 57, Normative Services 20

Fifth Place

Guernsey-Sunrise 72, Hulett 24

Third Place

Kaycee 45, Upton 38

GIRLS BASKETBALL

Alliance, Neb. 35, Torrington 31

Campbell County 81, Green River 38

Farson-Eden 51, Meeteetse 42

Sheridan 53, Billings West, Mont. 30

Big Horn Basin Shootout

Kemmerer 69, Riverside 41

Rocky Mountain 53, Big Piney 26

Shoshoni 39, Burlington 29

Wind River 63, Greybull 50

Carbon County Classic

Cokeville 73, Dubois 22

Cokeville 73, Wright 49

Hanna-Elk Mountain 40, Dubois 37

Saratoga 59, Hanna-Elk Mountain 31

Saratoga 30, Encampment 21

Wright 47, Encampment 22

Cheyenne Tournament

Casper Natrona 74, Windsor, Colo. 36

Cheyenne Central 45, Evanston 39

Cheyenne South 60, Casper Kelly Walsh 54

Fossil Ridge, Colo. 46, Cheyenne East 39

Laramie 58, Rock Springs 46

East/West Tournament

Buffalo 48, Pinedale 26

Cody 33, Buffalo 31

Newcastle 55, Pinedale 37

Newcastle 45, Cody 35

Powell 44, Wheatland 35

Powell 42, Rawlins 41

Rawlins 65, Jackson Hole 53

Wheatland 35, Jackson Hole 24

Lusk Tournament

Big Horn 29, Lusk 22

Burns 46, Sundance 24

Pine Bluffs 38, Glenrock 21

Riverton Tournament

Douglas 54, Riverton 19

Douglas 51, Lyman 24

Lander 68, Worland 47

Lander 58, Lovell 57

Lovell 68, Worland 47

Lyman 45, Riverton 31

Thermopolis Tournament

Mountain View 52, St. Stephens 31

Tongue River 65, Mountain View 41

Tongue River 52, Thermopolis 28

Upton Tournament

First Round

Hulett 44, Moorcroft 32

Kaycee 43, Ten Sleep 28

Midwest 49, Normative Services 6

Upton 63, Guernsey-Sunrise 15

Third Place

Ten Sleep 52, Guernsey-Sunrise 8

Related content: