The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Class 4-A/3-A state tournament schedules

Mar 5, 2012 - Staff

Wyoming State High School Championships

Boys

Class 4A

Thursday's Games

At Casper College

No. 4W Natrona (11-14) vs. No. 1E Gillette (19-6), noon

No. 3E Cheyenne Central (14-12) vs. No. 2W Riverton (19-7), 1:30 p.m.

No. 3W Kelly Walsh (10-15) vs. No. 2E Sheridan (19-5), 7:30 p.m.

No. 4E Cheyenne East (17-9) vs. No. 1W Evanston (22-3), 9 p.m.

Friday's Games

At Casper Events Center

Consolation semifinal, Cheyenne Central-Riverton loser vs. Natrona-Gillette loser, noon

Consolation semifinal, Cheyenne East-Evanston loser vs. Kelly Walsh-Sheridan loser, 1:30 p.m.

Semifinal, Cheyenne Central-Riverton winner vs. Natrona-Gillette winner, 7:30 p.m.

Semifinal, Cheyenne East-Evanston winner vs. Kelly Walsh-Sheridan winner, 9 p.m.

Saturday's Games

At Casper Events Center

Consolation championship, Consolation semifinal winners, 9 a.m.

Third place, Semifinal losers, 10:30 a.m.

Championship, Semifinal winners, after 4A girls

Class 3A

Wednesday's Games

At Casper College

No. 4E Buffalo (16-9) vs. No. 1W Star Valley (18-6), noon

No. 3W Lander (22-4) vs. No. 2E Wheatland (15-9), 1:30 p.m.

No. 3E Newcastle (12-14) vs. No. 2W Lyman (16-8), 7:30 p.m.

No. 4W Powell (20-5) vs. No. 1E Torrington (20-5), 9 p.m.

Thursday's Games

At Casper Events Center

Consolation semifinal, Lander-Wheatland loser vs. Buffalo-Star Valley loser, noon

Consolation semifinal, Powell-Torrington loser vs. Newcastle-Lyman loser, 1:30 p.m.

Semifinal, Lander-Wheatland winner vs. Buffalo-Star Valley winner, 7:30 p.m.

Semifinal, Powell-Torrington winner vs. Newcastle-Lyman winner, 9 p.m.

Friday's Games

At Kelly Walsh High School

Consolation championship, Consolation semifinal winners, 10:30 a.m.

Third place, Semifinal losers, 2:30 p.m.

Saturday's Game

At Casper Events Center

Championship, Semifinal winners, after 3A girls

Girls

Class 4A

Thursday's Games

At Casper College

No. 4E Cheyenne East (11-15) vs. No. 1W Natrona (23-0), 9 a.m.

No. 3W Rock Springs (17-8) vs. No. 2E Gillette (18-7), 10:30 a.m.

No. 3E Sheridan (18-7) vs. No. 2W Evanston (12-15), 4:30 p.m.

No. 4W Kelly Walsh (8-18) vs. No. 1E Laramie (20-4), 6 p.m.

Friday's Games

At Casper Events Center

Consolation, Rock Springs-Gillette loser vs. Cheyenne East-Natrona loser, 9 a.m.

Consolation, Kelly Walsh-Laramie loser vs. Evanston-Sheridan loser, 10:30 a.m.

Semifinal, Rock Springs-Gillette winner vs. Cheyenne East-Natrona winner, 4:30 p.m.

Semifinal, Kelly Walsh-Laramie winner vs. Evanston-Sheridan winner, 6 p.m.

Saturday's Games

At Kelly Walsh High School

Consolation championship, Consolation semifinal winners, 9 a.m.

Third place, Semifinal losers, 10:30 a.m.

At Casper Events Center

Championship, Semifinal winners, after 3A boys

Class 3A

Wednesday's Games

At Casper College

No. 4W Mountain View (12-14) vs. No. 1E Wheatland (20-4), 9 a.m.

No. 3E Torrington (21-5) vs. No. 2W Cody (20-5), 10:30 a.m.

No. 3W Powell (13-12) vs. No. 2E Rawlins (17-7), 4:30 p.m.

No. 4E Douglas (21-4) vs. No. 1W Star Valley (23-2), 6 p.m.

Thursday's Games

At Casper Events Center

Consolation, Torrington-Cody loser vs. Mountain View-Wheatland loser, 9 a.m.

Consolation, Douglas-Star Valley loser vs. Rawlins-Powell loser, 10:30 a.m.

Semifinal, Torrington-Cody winner vs. Mountain View-Wheatland winner, 4:30 p.m.

Semifinal, Douglas-Star Valley winner vs. Rawlins-Powell winner, 6 p.m.

Friday's Games

At Kelly Walsh High School

Consolation championship, Consolation semifinal winners, 9 a.m.

Third place, Semifinal losers, 1 p.m.

Saturday's Games

At Casper Events Center

Championship, Semifinal winners, 1:30 p.m.

Related content:
 
Wolverines
Tigers