The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Dubois grapplers capture two titles at big invite
Sterling Baker, right, from Dubois High School won a title at the Carbon County Invitational. Photo by Bruce Tippets

Dubois grapplers capture two titles at big Carbon County Invitational

Feb 13, 2013 - By Bruce Tippets, Sports Editor

Dubois High School wrestlers Sterling Baker and Cody Flynn finished their regular season Saturday, winning individual titles at the Carbon County Invitational.

Baker won his championship in the 195-pound class. Flynn claimed the title at 220 pounds.

In the team standings, the Shoshoni Wranglers placed fourth at 105 points.

Moorcroft finished first with a commanding win, scoring 295.50 points. Cokeville was second (192.50) and Jackson finished third (106.50).

Shoshoni, Wind River, Wyoming Indian and Dubois all take part Friday and Saturday at the Class 2-A West regional tournament in Hanna.

County placers

Shoshoni's Connor Wilkinson finished third at 113 pounds and Zak Rose of Wind River was fifth.

Danny Huxtable of Shoshoni finished fourth at 126 pounds. Paul Kelly added a fourth for the Wranglers at 138 pounds, while Wind River's Alex Collver placed third in the 145-pound class.

Also for Shoshoni Alex Minge finished fifth at 170 pounds, Patrick Forester was fourth in the 220-pound, and Galen LaGois fifth in the heavyweight division.

Carbon County Invitational

Team scores

1. Moorcroft, 295.50; 2. Cokeville, 192.50; 3. Jackson, 106.50; 4. Shoshoni, 105; 5. Saratoga, 95; 6. Kemmerer, 78; 7. North Park, Colo., 75.50; 8. Burns/Pine Bluffs, 69; 9. Rawlins, 67.50; 10. Hanna, 58; 11. Dubois, 57.50; 12. Niobrara County, 53; 13. Wind River, 52; 14. Wright, 41; 15. Cheyenne South, 39.50; 16. West Grand, Colo, 14; 17. Big Piney, 6; 18. Wyoming Indian, 3.

106 pounds -- 1. Dallas Taylor, Moorcroft; 2. Trenton Smith, Wright; 3. Dayton Mowry, Saratoga; 4. Bradley Bifano, Saratoga; 5. Colby McCaslin, Rawlins; 6. Savian Wadsworth, Jackson.

113 pounds -- 1. Kole Schell, Moorcroft; 2. Tyler Pohlam, Burns/Pine Bluffs; 3. Connor Wilkinson, Shoshoni; 4. Kanin Wadsworth, Jackson; 5. Zak Rose, Wind River; 6. Jonas Rammell, Jackson.

120 pounds -- 1. Hunter Mason, Saratoga; 2. Colt Larson, Cokeville; 3. Kenny Sisson, Moorcroft; 4. Zack Deitchler, Jackson; 5. Thatcher Spiering, Saratoga; 6. Jason Nelson, Hanna.

126 pounds -- 1. James Teichert, Cokeville; 2. Taylor Chapin, Kemmerer; 3. Tyrell Lawrence, Moorcroft; 4. Danny Huxtable, Shoshoni; 5. TJ Richard, North Park, Colo; 6. Marcus Lawrence, Moorcroft.

132 pounds -- 1. Tate Allison, Moorcroft; 2. Macen Petersen, Cokeville; 3. Garrett Julian, Kemmerer; 4. Lionzo Escobedo, Saratoga; 5. Justin Westwood, Kemmerer; 6. Wyatt Murphy, Rawlins.

138 pounds -- 1. Toby Reynolds, Moorcroft; 2. Bryce Sturman, Lusk; 3. Tyrel Toomer, Cokeville; 4. Paul Kelly, Shoshoni; 5. Tate Stinson, Saratoga; 6. Jarred Glenn, Moorcroft.

145 pounds -- 1. Brigham Teichert, Cokeville; 2. Luke Lovett, Moorcroft; 3. Alex Collver, Wind River; 4. Dylan Klein, Rawlins; 5. Keaton Stevens, Moorcroft; 6. Blake Lewis, Jackson.

152 pounds -- 1. Brock Teichert, Cokeville; 2. Cameron Braden, Moorcroft; 3. Daniel Magana, Wright; 4. Rylie Richardson, Hanna; 5. Brad Wagner, Moorcroft; 6. Rylee Roberts, Kemmerer.

160 pounds -- 1. Justin Rickert, Kemmerer; 2. Preston Neiman, Moorcroft; 3. Ben Flickinger, Jackson; 4. Kaleb O' Connor, Pine Bluffs; 5. Austin Dunn, Cheyenne South; 6. Alex Dayton, Cokeville.

170 pounds -- 1. Colter Linford, Cokeville; 2. Derrick Richard, North Park, Colo; 3. Dakota Ray, Moorcroft; 4. Jonathan Tzopma, Jackson; 5. Alex Minge, Shoshoni; 6. Tanyon Gray, Moorcroft.

182 pounds -- 1. Tel West, Moorcroft; 2. RJ Seaman, Hanna; 3. Cecil Brockman, Pine bluffs; 4. Zane Hladky, Lusk; 5. Raustin Grandy, Cokeville; 6. Isaac McHenry, Cheyenne South.

195 pounds -- 1. Sterling Baker, Dubois; 2. Colby Thurston, Lusk; 3. Clayton Svalina, Moorcroft; 4. Adrian Cereceres, North Park, Colo; 5. River Shroeder, Pine Bluffs; 6. Zak Woodward, Jackson.

220 pounds -- 1. Cody Flynn, Dubois; 2. Anjel Arredondo, North Park, Colo; 3. Steven Swainson, Cheyenne South; 4. Patrick Forester, Shoshoni; 5. Jacob Wells, Saratoga; 6. Austin Smith, Rawlins.

Heavyweight -- 1. Tanner Allison, Moorcroft; 2. Woodrow Davidson, Rawlins; 3. Justin Irene, Hanna; 4. Stephen Terrazas, West Grand, Colo; 5. Galen LaGois, Shoshoni; 6. Jacob Ostertag, Rawlins.

Related content:
 
Dubois, Rams
Wranglers