The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Savage takes shot put title in Casper, Thompson the 1,600

Mar 17, 2013 - By Bruce Tippets, Sports Editor

Fremont County track and field athletes tasted early season success Saturday at the Glen Legler Memorial Invitational in Casper.

Riverton's Lane Savage won the shot put title with a throw of 49-6.50. The next five placers came from Casper Natrona. Matt Green finished second at 47-9.50.

Shoshoni distance runner Olivia Thompson took the 1,600 meters in a time of 5:48.63.

She, Sarah Thompson, Raine Pingetzer and Tasha Maddock were first for Shoshoni in the 4x400-meter relay in 4:20.58.

Dubois hurdler Rachelle Leseberg finished second in the 100-meter hurdles in a time of 17.18.

Riverton's Sean Watts added a second in the 100 meters in 11.47. Casper Natrona's Chance Jones placed first in 11.42.

Sterling Baker from Dubois placed third in the 300-meter hurdles (43.07) and seventh in the 110-meter hurdles (17.08).

Teammate Rowan Hawk crossed finish line fifth in the 300-meter hurdles (43.69).

Riverton's Kate Gamble scored a seventh in the long jump at 15-3.50.

The Casper meet was the season opener for the track and field teams.

Fremont County placers

from Glen Legler Memorial

Invitational held Saturday

in Casper

Girls

Team standings

1. Casper Natrona, 98; 2. Cheyenne Central, 80.50; 3. Worland, 71; 4 Sheridan, 65.50; 5. Kelly Walsh, 59.50; 6. Cheyenne South, 54; 7. Torrington, 53.50; 8. Glenrock, 34; 9. Buffalo, 33; 10. Shoshoni, 31; 11. Douglas, 26; 12. Tongue River and Wright, 14; 14. Dubois, 9; 15. Big Piney, 5; 16. Riverton, 2; 17. Rawlins, 1.

4x800-meter relay -- 1. Sheridan, 10:51.95.

100-meter hurdles -- 1. Jessie Eaves, Worland, 15.21; 2. Rachelle Leseberg, Dubois, 17.18.

100 meters -- 1. Jessie Eaves, Worland, 12.98.

1,600 meter -- 1. Olivia Thompson, Shoshoni, 5:48.63.

4x100-meter relay -- 1. Worland, 52.00.

400 meters -- 1. Jerayah Davis, Kelly Walsh, 58.08.

300-meter hurdles -- 1. Jessie Eaves, Worland, 48.10.

800 meters -- 1. Zoe Sherman, Sheridan, 2:34.09; 4. Olivia Thompson, Shoshoni, 2:35.90.

200 meters -- 1. Danielle Alexander, Cheyenne Central, 26.47.

3,200 meters -- 1. Ashley Sondag, Natrona, 13:06.08.

4x400-meter relay -- 1. Shoshoni (Olivia Thompson, Sarah Thompson, Raine Pingetzer, Tasha Maddock) 4:20.58.

Pole vault -- 1. Taylor Ballek, Buffalo, 9-8.

High jump -- 1. Sofia Hoff, Kelly Walsh, 5-5.

Shot put -- 1. Shayla Christensen, Sheridan, 35-9.75.

Discus -- 1. Lacey Slominski, Natrona, 110-10.

Long jump -- 1. Jerayah Davis, Kelly Walsh, 17-1; 7. Kate Gamble, Riverton, 15-3.50.

Triple jump -- 1. Avery Madden, Torrington, 34-6.50.

Boys

Team standings

1. Casper Natrona, 168.50; 2. Kelly Walsh,. 132; 3. Douglas, 43; 4. Cheyenne South, 41; 5. Sheridan, 37; 6. Rawlins, 30; 7. Torrington, 27; 8. Riverton, 26; 9. Cheyenne Central, 25; 10. Buffalo, 22; 11. Big Piney, 20; 12. Dubois, 15.50; 13. Tongue River, 15; 14. Glenrock, 12; 15. Shoshoni, 6; 16. Worland, 1.

4x800-meter relay -- 1. Douglas, 9:02.38; 4. Riverton, Braydon Draper, Ben Zoller, Thomas Beasley, Brytan Spoonhunter, 9:43.26.

110-meter hurdles -- 1. Joey Czellecz, Kelly Walsh, 14.94; 7. Sterling Baker, Dubois, 17.08.

100 meters -- 1. Chance Jones, Natrona, 11.42; 2. Sean Watts, Riverton, 11.47.

1,600 meters -- 1. Josiah Colbert, Cheyenne South, 4:44.26.

4x100-meter relay -- 1. Casper Natrona, 44.31.

400 meters -- 1. Josiah Huff, Tongue River, 51.59.

300 meter hurdles -- 1. Joey Czellecz, Kelly Walsh, 39.88; 3. Sterling Baker, Dubois, 43.07; 5. Rowan Hawk, Dubois, 43.69.

800 meters -- 1. Hunter Davila, Kelly Walsh, 1:58.18.

200 meters -- 1. Clay Carlson, Kelly Walsh, 22.86; 6. Sean Watts, Riverton, 23.29.

3,200 meters -- 1. Josiah Colbert, Cheyenne South, 10:03.77.

4x400-meter relay -- 1. Kelly Walsh, 3:32.43.

Pole vault -- 1. Nelson Harmon, Kelly Walsh, 12-10.

High jump -- 1. Darius Wembley, Cheyenne Central, 6-3; 7. Triston Parrish, Shoshoni, 5-9.

Shot put -- 1. Lane Savage, Riverton, 49-6.50.

Long jump -- 1. Tristin Jefferson, Rawlins, 19-8.

Triple jump -- 1. Caden Coffelt, Torrington, 41-9.5.

(Discus results not made available.)

Related content: