The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Hedges soars 20-2, wins Peck long jump

Apr 7, 2013 - By Bruce Tippets, Sports Editor

Lander Valley High School sophomore Jaxon Hedges moved into Class 3-A state title contention with his showing Saturday in the long jump at the Roy Peck Invitational track and field meet.

Hedges posted a mark of 20-2 to win the event Saturday. Pinedale's Mark Fenn finished second at 19-4.25. Tyler Cornwell of Thermopolis ended third with a 19-2 jump.

"I started off really good, but I didn't do so good after that," Hedges said. "The kid got close, so I figured I had to do something to get out there. I just tried my hardest."

The winning jump was an inch away from a personal best for Hedges.

"I'm just so competitive that I had to get a good jump," Hedges said.

The long jump was held in the morning when the temperature was close to 40 degrees.

"It was a little cold," Hedges said. "There was a nice little tail wind."

Hedges wants to increase his distances by the end of the season.

"Hopefully, I will get a state championship," Hedges said. "I just want to get in the top three in every meet."

Hedges finished third in the 300-meter hurdles in 44.61, and he added a seventh in the 100 meters in a time of 12.24.

"The long jump is the one that I like the best," Hedges said.

LVHS placers

Lander's Beau Green scored a second in the 3,200-meter run after being clocked in 11:47.94.

Harley Rhodes of Thermopolis took first in the distance event in 10:47.18.

George Case placed fourth for Lander in 11:55.86,

In the 1,600 meter run, Green ended fourth (5:00.83), and Case placed sixth (5:07.46).

For the LVHS girls, Keeley Garvin took home a fourth in the 1,600-meter run in 6:19.86.

Garvin was eighth in the 800 meters in 2:53.35.

Boys results from Roy Peck Invitational

Team standings

1. Wind River, 135; 2. Shoshoni, 109; 3. Riverton, 91; 4. Burlington, 88; 5. Evanston, 66; 6. Pinedale, 64; 7. Lander Valley High School, 52; 8. Thermopolis, 44; 9. Worland, 35; 10. Dubois, 29; 11. Star Valley, 24; 12. Wyoming Indian, 18; 13. Western Heritage, 3.

100 meters -- 1. Ben Mancuso, Burlington, 11.28; 2. Sean Watts, Riverton, 11.74; 5. Tyler Rupe, Wind River, 12.07; 6. Jayden Haslam, Shoshoni, 12.13; 7. Jaxon Hedges, Lander, 12.24.

200 meters -- 1. Ben Mancuso, Burlington, 22.62; 2. Jesse Hawk, Wind River, 23.48; 4. Tyler Rupe, Wind River, 23.97; 8. Josh Oaks, Shoshoni, 24.75.

400 meters -- 1. Triston Parrish, Shoshoni, 52.41; 2. Tyler Rupe, Wind River, 52.70; 5. Seth Quayle, Riverton, 55.78; 8. Cole Bossert, Wind River, 57.37.

800 meters -- 1. Keegan Her Many Horses, Wyoming Indian, 2:15.88; 3. Beau Green, Lander, 2:20.08; 4. George Case, Lander, 2:20.88; 8. JD Jaeger, Shoshoni, 2:25.35.

1,600 meters -- 1. Dillon Gilpin, Evanston, 4:52.82; 2. Keegan Her Many Horses, Wyoming Indian, 4:56.50; 4. Beau Green, Lander, 5:00.83; 6. George Case, Lander, 5:07.46; 7. Lawry Johnson, Shoshoni, 5:08.73.

3,200 meters -- 1. Harley Rhodes, Thermopolis, 10:47.18; 2. Beau Green, Lander, 11:47.94; 3. Brytan Spoonhunter, Riverton, 11:53.47; 4. George Case, Lander, 11:55.86; 6. Dalton Perkins, Wind River, 12:54.50.

110 meter hurdles -- 1. Jesse Hawk, Wind River, 16.05; 2. Sterling Baker, Dubois, 16.93; 3. Micah Mills, Shoshoni, 17.72; 4. Dylan Lookingbill, Wind River, 18.01; 7. Kobey Simpson, Lander, 19.49.

300 meter hurdles -- 1. Sterling baker, Dubois, 42.96; 2. Dylan Lookingbill, Wind River, 44.57; 3. Jaxon Hedges, Lander, 44.63; 4. Tyler Clemetson, Shoshoni, 45.94; 6. Shepp Campbell, Wind River, 48.68; 8. Jordan Martin, Wind River, 49.50.

4x100 meter relay -- 1. Wind River (Jesse Hawk,. Dylan Lookingbill, Tyler Rupe, Shepp Campbell) 45.30; 2. Riverton (Steven Reinig, Brandon Fullerton, Seth Quayle, Sean Watts) 45.77; 5. Shoshoni (Lawry Johnson, Mason Steffen, Jayden Haslam, Josh Oaks) 46.88.

4x800 meter relay -- 1. Shoshoni (Tyler Clemetson, JJ Crichton, Lawry Johnson, Casey Lagois) 9:24.33; 4. Wind River (Kyle Hessling, Dalton Perkins, Kadon Price, Andrew Murdock) 10:39.51.

High jump -- 1. Ben Mancuso, Burlington, 6-7; 2. Jayden Haslam, Shoshoni, 5-9; 3. Triston Parrish, Shoshoni, 5-9; 4. Shepp Campbell, Wind River, 5-7; 5. Brandon Fullerton, Riverton, 5-7; 6. Seth Siebersma, Western Heritage, 5-7.

Pole vault -- 1. Jesse Hawk, Wind River, 13-6; 4. Trent Yorgason, Riverton, 12-0; 6. Skyler Neumeyer, Dubois, 9-0.

Long jump -- 1. Jaxon Hedges, Lander, 20-2; 4. Triston Parrish, Shoshoni, 19-1.50; 5. Micah Mills, Shoshoni, 18-9; 6. West Hagert, Dubois, 18-6.50;7. Cole Bossert, Wind River, 17-10.50; 8. Sterling Baker, Dubois, 17-10.50.

Triple jump -- 1. Ben Mancuso, Burlington, 43-7; 3. Micah Mills, Shoshoni, 38-1; 4. Cole Bossert, Wind River, 37-4.25; 5. West Hagert, Dubois, 36-1; 7. Braydon Draper, Riverton, 35-1; 8. Jordan Martin, Wind River, 33-10.

Shot put -- 1. Sam Gertsch, Star Valley, 53-4; 2. Lane Savage, Riverton, 48-0; 3. Tim Dwyer, Wind River, 43-10; 4. Joe Lupher, Wind River, 42-6.74; 6. Wyatt Meyer, Riverton, 39-4; 7. Casey Savage, Riverton, 38-4.

Discus -- 1. Sam Gertsch, Star Valley, 146-3; 2. Lane Savage, Riverton, 128-3; 3. Joe Lupher, Wind River, 123-4.50; 5. Jayden Haslam, Shoshoni, 116-10; 6. Casey Savage, Riverton, 116; 8. Tim Dwyer, Wind River, 111-0.

Related content:
 
Tigers