The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

County athletes turn out solid performances
Wind River's Joe Lupher put the shot at the Ted Schroeder Rock Springs Invitational on Saturday at Rock Springs. Photo by Robert Morgan/Rocket-Miner

County athletes turn out solid performances at Rock Springs

Apr 16, 2013 - By Randy Tucker, Sports Writer

The Ted Schroeder Rock Springs Invitational was originally scheduled for just a few local teams and the schools on the I-80 corridor, but weather-related cancellations in Ethete and Glenrock turned the meet into one of the largest in recent history.

The Casper Kelly Walsh girls and the Rock Springs and Casper Natrona boys dominated the event, but Fremont County schools had solid performances in spite of the Sweetwater County wind and the large number of competitors.

Riverton's Ashtyn Leisy was the lone Fremont County champion with a winning leap in the long jump of 16-5 1/2. Leisy was also third in the 200-meter dash.

Class 1-A Dubois senior Rachelle Leseberg competed well against the larger schools with a third in the 100-meter hurdles and fourth in the long jump, just 3 inches behind Leisy. Leseberg had a breakthrough in the triple jump with an impressive leap of 34-0 to take second.

Riverton's Jensyn Petitt was fifth in the 300-meter hurdles, while Jordan Settlemire cleared 6-6 in the pole vault and ended in a 13-way tie for third place.

Lander Valley's Baylie Bullington took seventh in the 100-meter dash and added a fifth in the triple jump.

The boys were paced by Riverton sophomore Brandon Fullerton with a second in the high jump at 5-11.

Dubois junior Sterling Baker had perhaps the best overall performance of the meet with a season and Class 1-A best in the 110-meter high hurdles for fourth place with 15.31 seconds. He was third in the 300-meter hurdles in 42.42 with fellow Ram Rowan Hawk who was sixth with 43.84. Hawk added a 10-3 pole vault for seventh place.

Riverton's Trent Jorgason was fourth in the vault at 12-4 while Lane Savage tallied a fourth in the shot put at 46-7 and an eighth in the discus with a toss of 129-2.

Brytan Spoonhunter tallied an eighth for the Wolverines in the 3,200-meter run as did Sean Watts in the 200.

Wind River was paced by a sixth from Tyler Rupe in the 100-meter dash.

Lander's Tristan Herr finished sixth in the 400 and fifth and eighth in the 4x400- and 4x800-meter relays, respectively. Tuesday's Riverton Twilight Meet was postponed until April 30 because of the snow.

Ted Schroeder Rock Springs

Invitational Girls Results

100 meter dash: 1.Jerayah Davis, Kelly Walsh 11.68, 7. Baylie Bulington, Lander 13.41

200 meter dash: 1.Jerayah Davis, Kelly Walsh 24.42, 3. Ashtyn Leisy, Riverton 26.05

400 meter dash: 1. Mesa Weidle, Rock Springs 1:05.11

800 meter run: 1. Selina Ramsey, Rock Springs 2:41.37

1600 meter run: 1. Hailey Ricks, Star Valley 5:41.99

3200 meter run: 1. Ashley Sondag, Casper Natrona 13:12.02

100 meter hurdles: 1. Mikalah Skates, Kelly Walsh 14.67, 3. Rachelle Leseberg, Dubois 16.25

300 meter hurdles: 1. Mikalah Skates, Kelly Walsh 49.30. 5. Jensyn Pettit, Riverton 52.50

4x100 meter relay: 1. Star Valley 53.43, 7. Riverton 55.96

4x400 meter relay: 1. Jackson 4:33.92, 7. Riverton 4:58.94

4x800 meter relay: 1. Natrona 10:31.77

Long jump: 1. Ashtyn Leisy, Riverton 16-5.5, 4. Rachelle Leseberg, Dubois 16-2.25

Triple jump: 1. Ann Wingeleth, Lyman 34-6, 2. Rachelle Leseberg, Dubois 34-0, 5. Baylie Bulington, Lander 31-10.5

High jump: 1. Ann Wingeleth, Lyman 5-5, 5. Rachelle Leseberg, Dubois 4-11

Pole vault: 1. Lexis Ferguson, Casper Natrona 7-0, 3. (13-way tie) Jordan Settlemire, Riverton 6-6

Shot put: 1. Maliya Crouch, Rock Springs 36-2.25,

Discus: 1. Maliya Crouch, Rock Springs 117-6

Ted Schroeder Rock Springs

Invitational Boys Results

100 meter dash: 1. Chance Jones, Casper Natrona 11.07, 6. Tyler Rupe, WR 11.50

200 meter dash: 1. Chance Jones, Casper Natrona 22.58, 8. Sean Watts, Riverton 23.61

400 meter dash: 1. Ricky Faure, Rock Springs 51.42 6. Tristan Herr, Lander 54.98

800 meter run: 1. Ricky Faure, Rock Springs 2:01.31

1600 meter run: 1. Krey Ramsey, Rock Springs 4:56.41

3200 meter run: 1. Hunter Davila, Kelly Walsh 10:37.51, 8. Brytan Spoonhunter, Riverton 12:12.17

110 meter high hurdles: 1. Joey Czellecz, Kelly Walsh 14.46, 4. Sterling Baker, Dubois 15.31

300 meter intermediate hurdles: 1. Joey Czellecz, Kelly Walsh 42.42, 3. Sterling Baker, Dubois 42.82, 6. Rowan Hawk, Dubois 43.84

4x100 meter relay: 1. Green River 45.42, 8. Dubois 48.32

4x400 meter relay: 1. Kelly Walsh 3:39.35, 5. Lander 3:55.50

4x800 meter relay: 1. Kelly Wash, 8:15.48, 8. Lander 9:08.40

Long jump: 1. Bobby Wingeleth, Lyman 23-1

Triple jump: 1. Robert Creager, Casper Natrona 40-8.5

High jump: 1. Tanner Fischer, Kelly Walsh 6-2, 2. Brandon Fullerton, Riverton 5-11

Pole vault: 1. Dane Kelly, EVN 13-4, 4. Trent Yorgason, Riverton 12-4, 7 Rowan Hawk, Dubois 10-3

Shot put: 1. Matt Green, Casper Natrona 4. Lane Savage, Riverton 46-7

Discus: 1. Dillon Shellenberger, Casper Natrona 144-11, 8. Lane Savage, Riverton 129-2