The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Rodeo trio from county atop high school standings

May 30, 2013 - By Bruce Tippets, Sports Editor

The state rodeo is June 5-9 in Douglas

Two cowgirls and one cowboy from Fremont County ended the high school regular rodeo season in the top position in their respective events.

Coley Nicholls of Kinnear and partner Garrett Grieve enter the state rodeo No. 1 in team roping.

Pavillion's Josee Vogel is first in goat tying with 146.50 points.

Sierra Spratt of Lysite is first in barrel racing at 138.50 points.

In pole bending, Teal Stoll of Pavillion stands third (98 points).

Drew Antone from Kinnear is fourth in bull riding (37 points).

The regular season wrapped up with one rodeo in Buffalo on Saturday and two more in Sheridan Sunday and Monday.

The state rodeo is June 5-9 in Douglas.

The top four rodeo athletes from the state finals qualify for the National High School Finals Rodeo July 14-20 in Rock Springs.

Top four standings

in each event

Bareback -- 1. Justin Kissack, Gillette, 182; 2. Jeffery Zdziarski, Sheridan, 101; 3. Hunter Carlson, Douglas, 92; 4. Chance Ames, Big Piney, 63.

Saddle bronc -- 1. JW Meiers, Mills, 96; 2. Brody Cress, Hillsdale, 85.50; 3. Blaze Cress, Hillsdale, 84.50; 4. Casey Manning, Pinedale, 17.

Tie-down roping -- 1. Casey Sellers, Buffalo, 114; 2. Cameron Irwin, Buffalo, 98.50; 4. Brock Gotschall, Laramie, 86.

Breakaway roping -- 1. Deena Norell, Meeker, Colo., 97; 2. Callie Robinson, Moorcroft, 76.50; 3. Justene Hirsig, Cheyenne, 76; 4. Casey Reimler, Rozet, 61.

Steer wrestling -- 1. Cutter Dehart, Laramie, 139; 2. Casey Sellers, Buffalo, 114; 3. Kade Greer, Gillette, 108; 4. Teigen Finnerty, Wheatland, 103.

Goat tying -- 1. Josee Vogel, Pavillion, 146.50; 2. Asthen Marchant, Newcastle, 143; 3. Jamie Thompson, Whitney, Neb., 90; 4. Shai Schaefer, Torrington, 80.

Barrel racing -- 1. Sierra Spratt, Lysite, 138.50; 2. Madison Wilkerson, Jackson, 125; 3. Kylee Cahoy, Sheridan, 124; 4. Cassidy Kruse, Gillette, 99.50.

Pole bending -- 1. Breanna Reimler, Buffalo, 123; 2. Chloe Ashenhurst, Wheatland, 115; 3. Teal Stoll, Pavillion, 98; 4. Shelby Mann, Sheridan, 72.

Team roping -- 1. Coley Nicholls, Kinnear, 108; 2. Garrett Grieve, Baggs, 102; 3. (tie) Trace Steele, Sundance, 78 and Jhett Hadley, Wheatland, 78.

Bull riding -- 1. Bryce Burnell, Arvada, 98.50; 2. Scott Carlson, Evanston, 94.50; 3. Ty Bertrand, Gillette, 46; 4. Drew Antone, Kinnear, 37.

High School rodeo

results from last

Saturday in Buffalo

Barrel racing -- 1. Madison Wilkerson, Jackson, 17.492.

Breakaway roping -- 1. Callie Robinson, Moorcroft, 2.680.

Bull riding -- 1. Levi Wilson, Jackson, 70.

Goat tying -- 1. Josee Vogel, Pavillion, 7.080; 6. Deni Lou Nicholls, Kinnear, 8.630.

Pole bending -- 1. Shelby Mann, Sheridan, 20.538; 7. Teal Stoll, Pavillion, 21.192.

Saddle bronc -- 1. Casey Sellers, Buffalo, 5.080; 3. Drew Antone, Kinnear, 9.110.

Team roping -- 1. Josee Vogel, Pavillion/Drew Antone, Kinnear, 8.020; 2. Garrett Grieve, Baggs/Coley Nicholls, Kinnear, 8.800.

Tie-down roping -- 1. Brock Gotschall, Laramie, 10.280.

Sunday rodeo

in Sheridan

Bareback -- 1. Hunter Carlson, Douglas, 65.

Barrel racing -- 1. Bridgit Hort, Torrington, 17.489; 9. Sierra Spratt, Lysite, 18.002.

Breakaway roping -- 1. Abbea Faris, Laramie, 3.320; 4. Sierra Lyons, Lander, 4.440; 6. Brooke Hursh, RIverton, 4.510.

Bull riding -- 1. Scott Carlson, Evanston, 69.

Goat tying -- 1. Josee Vogel, Pavillion, 7.190; 4. Sierra Lyons, Lander, 8.190; 6. Sierra Spratt, Lysite, 8.470.

Pole bending -- 1. Chloe Ashenhusrt, Wheatland, 20.354; 2. Teal Stoll, Pavillion, 20.519.

Saddle bronc -- 1. Brody Cress, Hillsdale, 47.

Steer wrestling -- 1. Cutter Dehart, Laramie, 5.560; 4. Daniel Huxtable, Riverton, 7.240.

Team roping -- 1. Baillie Matthews, Rozet/Deni Lou Nicholls, Kinnear, 9.060.

Tie-down -- 1. Casey Sellers, Buffalo, 10.080.

Monday rodeo

in Sheridan

Bareback -- 1. Justin Kissack, Gillette, 66.

Barrel racing -- 1. Bridgit Hort, Torrington, 18.149; 2. Sierra Spratt, Lysite, 18.454.

Breakaway roping -- 1. Sierra Spratt, Lysite, 3.420.

Bull riding -- 1. Hunter Eller, Wheatland, 77.

Goat tying -- 1. Cashlee Cunningham, Banner, 8.530; 2. Josee Vogel, Pavillion, 8.570; 3. Sierra Spratt, Lysite, 8.660; 9. Deni Lou Nicholls, Kinnear, 9.470.

Pole bending -- 1. Abi Deveraux, Newcastle, 21.648; 7. Sierra Spratt, Lysite, 22.749; 8. Teal Stoll, Pavillion, 23.056.

Saddle bronc -- 1. Blaze Crezz, Hillsdale, 66.

Steer wrestling -- 1. Kade Green, Gillette, 5.70; 5. Drew Antone, Kinnear, 18.810.

Team roping -- 1. Garrett Grieve, Baggs/Coley Nicholls, Kinnear, 6.160.

Tie-down roping -- 1. Garrett Grieve, Baggs, 12.50; 5. Daniel Huxtable, Riverton, 13.740.

Related content: