The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Lander's Hershey meet sets lineup for state test

Jun 3, 2013 - Staff

Young track and field athletes qualified for the Wyoming state Hershey track meet May 22 in Lander.

The top two athletes in each event qualified for the state meet June 15 in Rock Springs.

Competitors are limited to three events.

Lander Parks and Recreation director Janet Boulette said athletes who are going to attend the state meet need to have their birth certificates at the recreation office no later than Monday, June 3, at 5 p.m.

Call 332-4647 for more information.

Lander Hershey track

results held on May 22

Boys

9-10

Softball throw -- 1. Donte Teichert, 111-0; 2. Caynen Brown, 96-0; 3. Jonny Kulow, 95-4; 4. Robert Kovupalo, 44-2.

Standing long jump -- 1. Kellon Donague, 5-9.50; 2. Matisse Weaver, 5-8; 3. Jackson Hughes, 5-5.5; 4. Kevin Washakie, 5-5.

400 meters -- 1. Gus Mosemann, 31.29; 2. Callum Wheeler, 34.80; 3. Gage Gose, 35.28; 4. Silas Wheeler, 37.65.

100 meters -- 1. Gus Mosemann, 14.54; 2. Kellon Donahue, 15.53; 3. Jonny Kulow, 16.28; 4. Ben Hamilton, 16.46.

50 meters -- 1. Ben Hamilton, 8.17; 2. Johnny Kulow, 8.43; 3. Zach Bingaman, 8.44; 4. Caynen Brown, 8.45.

11-12

Standing long jump -- 1. Jack Sweeney, 6-4; 2. Josh Kauffman, 5-7; 3. Jaren Caulkins, 5-5; 4. Logan Huff, 5-5.

Softball throw -- 1. Conrad Swenson, 132-2; 2. John Fawson, 131-3; 3. Tyler Massey, 127-0; 4. Dominic Yates, 83-8.

800 meters -- 1. Conrad Swenson, 2:45.7; 2. Ben Logue, 3:03.6; 3. Dillon Hereford, 3:06.6; 4. Nico Lowham, 3:25.1.

400 meters -- 1. Conrad Swenson, 1:07.3; 2. Dominic Yates, 1:15.7; 3. Ben Logue, 1:16.3; 4. Dillon Hereford, 1:22.5.

200 meters -- 1. Ryan Brinda, 29.26; 2. John Fawson, 32.69; 3. Parker Reed, 34.54; 4. Jaren Caulkins, 34.57.

100 meters -- 1. Ryan Brinda, 14.02; 2. John Fawson, 14.88; 3. Jack Sweeney, 14.91; 4. Dominic Yates, 15.53.

4x100 meter relay -- 1. John Fawson, Tyler Massey, Ryan Brinda, Tagish Reber, 1:03.9; 2. Jaren Calkins, Nico Lowham, Parker Reed, Jack Sweeney, 1:05.9.

13-14

Softball throw -- 1. Nathaniel Morneau, 139-0; 2. Wyatt Womack, 128-4; 3. Cody Renner, 125-7; 4. Joel Florquist, 117-8.

Standing long jump -- 1. Nathaniel Morneau, 8-.50; 2. Tim Thiessen, 7-6; 3. Seth Barnes, 7-3; 4. Joel Florquist, 5-5.

1,600 meters -- 1. Wyatt Womack, 6:23.87.

200 meters -- 1. Seth Barnes, 27.91; 2. Cody Renner, 27.99; 3. Nathaniel Morneau, 28.07; 4. Tim Thiessen, 29.85.

100 meters -- 1. Connor Wilkinson, 13.28; 2. Tim Thiessen, 13.92.

4x100-meter relay -- 1. Seth Barnes, Connor Wilkinson, Cody Renner, Wyatt Womack, 58.00.

Girls

9-10

Softball throw -- 1. Sophie Weed, 71-0; 2. Asha Reld, 49-0; 3. Rheanna Burt, 40-8; 4. Jessica Baron, 35-7.

Standing long jump -- 1. Hazel Womack, 5-9.5; 2. Jessica Baron, 5-2.5; 3. Lily Swanson, 5-1; 4. Emma Dollard, 4-9.5.

400 meters -- 1. Asha Reid, 1:35.14; 2. Paisley Kramer, 1:29.6; 3. Kaylynn Sandall, 1:32.4; 4. Lily Swanson, 1:34.2.

200 meters -- 1. Asha Reld, 39.11; 2. Emerie Coffee, 40.55; 3. Jessica Baron, 41.40; 4. Dristen McPherson, 41.40.

100 meters -- 1. Sophie Weed, 17.34; 2. Hazel Womack, 18.24; 3. Emerie Coffee, 18.28; 4. Kaylynn Sandall, 18.279.

50 meters -- 1. Hazel Womack, 8.47; 2. Sophie Weed, 8.64; 3. Emma Dollard, 9.12; 4. Arielle Jones, 9.85.

4x100-meter relay -- 1. Kristen McPherson, Hazel Womack, Emma Dollard, Asha Reid, 1:17.9.

11-12

Standing long jump -- 1. Meanne Womack, 6-7.5; 2. Meredith Brown, 6-1; 3. Renner Abigail, 5-9; 4. Hannah Mornear, 5-8.

Softball throw -- 1. Madison Chance, 98-2; 2. Jordan Troxel, 95-0; 3. Abigail Renner, 76-0; 4. Jaden Ferris, 75-9.

800 meters -- 1. Jaden Ferris, 2:59.9; 2. Trysta Stingley, 3:09.7; 3. McKenzie Lilygreen, 3:17.2.

400 meters -- 1. Molly Fehringer, 1:08.2; 2. Jaden Ferris, 1:17.7; 3. Hannah Morneau, 1:18.4; 4. Abigail Renner, 1:21.7.

200 meters -- 1. Meridith Brown, 31.28; 2. Jordan Troxel, 32.97; 3. Atalie Thatch, 33.48; 4. MeaMeredithnne Womack, 34.23.

100 meters -- 1. Madison Chance, 14.56; 2. Meridith Brown, 14.87; 3. Atalie Thatch, 15.66; 4. MeAnne Womack, 16.09.

4x100-meter relay -- 1. Jordan Troxel, Leah Brown, Abbey Renner, Jaidan Rowan, 1:05.4; 2. Brittnee Berg, Bethany Miller, Makayla McPherson, McKenna Kail, 1:07.6; 3. McKenzie Lillygreen, Meanna Womack, Anne Barron, Molly Fehringer, 1:12.4.

13-14

Standing long jump -- 1. Ryan Koivupalo, 5-9; 2. Maria Baron, 5-6.

Softball throw -- 1. Raylee Nipper, 118-0; 2. Avery Cox, 104; 3. Ryan Koivupalo, 90-2; 4. Allison Brown, 82-5.

800 meters -- 1. Allison Brown, 3:21.4.

200 meters -- 1. Allison Brown, 34.45; 2. Maria Baron, 36.07.

100 meters -- 1. Avery Cox, 14.27; 2. Raylee Nipper, 15.08; 3. Becky Cecrle, 15.15; 4. Maria Baron, 16.32.

4x100-meter relay -- 1. Ryan Koivupalo, Raylee Nipper, Avery Cox, Becky Cecrle, 1:02.2.

Related content:
 
Lander