The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Two-day high school rodeo starts Friday at Lander Old Timers arena

Sep 6, 2013 - By Bruce Tippets, Sports Editor

The season started last weekend in Wheatland. The Jackson rodeo is next up on Sept. 14-15.

The Lander Old Timers Arena is the site of a two-day high school rodeo on Saturday and Sunday.

Events begin at noon on Saturday. Action on the second day starts at 9 a.m.

Events in high school rodeo are bareback, barrel racing, breakaway roping, bull riding, goat tying, pole bending, saddle bronc, steer wrestling, team roping and tie-down roping.

The season started last weekend in Wheatland. The Jackson rodeo is next up Sept. 14-15.

Good start

Fremont County rodeo athletes had a good start to the season in three different rodeos last weekend.

Kinnear cowgirl Chesnie Whitlock placed fourth on the first day in breakaway roping in a time of 4.310, and she was ninth on the final day (4.630).

Whitlock had the best average of the three days in breakaway.

Josee Vogel from Pavillion was third in goat tying after putting down a 7.70 seconds to start the season.

Vogel followed it up with a seventh on the second day in 8.380 seconds.

Results from Wheatland

rodeo on Saturday

Bareback -- 1. Hunter Carlson, Douglas, 73.

Barrel racing -- 1. Karson Bradley, Big Piney, 17.895.

Breakaway roping -- 1. Tiara Ilgen, Sheridan, 3.75; 4. Chesnie Whitlock, Kinnear, 4.310; 10. Josee Vogel, Pavillion, 7.4.

Bull riding -- 1. Evan Wilhelm, Glendo, 69.

Goat tying -- 1. Jamie Thompson, Whitney, Neb., 7.5; 3. Josee Vogel, Pavillion, 7.70.

Pole bending -- 1. Chloe Ashenhurst, Wheatland, 20.370.

Saddle bronc -- 1. Jeffery Zdziarski, Sheridan, 55.

Steer wrestling -- 1. Dax Cathcart, Carpenter, 4.280; 5. Hunter Bregar, Lander, 9.320.

Team roping -- 1. Jhett Hadley, Wheatland/Trace Steele, Sundance, 7.150; 9. Colter Wise, Shoshoni/Jacey Thompson, Whitney, Neb., 13.470.

Tie-down roping -- 1. Logan Milligan, Torrington. 10.720; 6. Hunter Bregar, Lander, 14.310.

Sunday results

from Wheatland

Bareback -- 1. Hunter Carlson, Douglas, 70.

Barrel racing -- 1. Karson Bradley, Big Piney, 17.658.

Breakaway roping -- 1. Kaelie Oliver, Douglas, 2.690; 6. Josee Vogel, Pavillion, 3.460; 7. Chesnie Whitlock, Kinnear, 3.53.

Bull riding -- 1. Clayton Colvard, Newcastle, 70.

Goat tying -- 1. Deena Norell, Meeker, Colo., 7.530; 7. Josee Vogel, Pavillion, 8.380.

Pole bending -- 1. Chloe Ashenhurst, Wheatland, 20.048; 8. Kit Vogel, Pavillion, 22.020.

Saddle bronc -- 1. Brody Cress, Hillsdale, 57.

Steer wrestling -- 1. Casey Sellers, Buffalo, 3.470; 6. Hunter Bregar, Lander, 9.350; 7. Daniel Huxtable, Riverton, 10.280.

Team roping -- 1. Jhett Hadley, Wheatland/Trace Steele, Sundance, 7.780; 3. Preston Mackey, Gillette/Deni Lou Nicholls, Kinnear, 9.310; 5. Jacey Thompson, Whitney, Neb./Colter Wise, Shoshoni, 13.310.

Tie-down roping -- 1. Garrett Murphy, Torrington, 11.0.

Monday rodeo

Bareback -- 1. Hunter Carlson, Douglas, 63.

Barrel racing -- 1. Karson Bradley, Big Piney, 17.580.

Breakaway roping -- 1. Lauren Rives, Buffalo, 2.310; 9. Chesnie Whitlock, Kinnear, 4.630.

Bull riding -- 1. Clayton Colvard, Newcasle, 69.

Goat tying -- 1. Ashten Marchant, Newcastle, 7.270.

Pole bending -- 1. Breanna Reimler, Buffalo, 20.455.

Saddle bronc -- 1. Brody Cress, Hillsdale, 57.

Steer wrestling -- 1. Kane Butcher, Jelm, 5.130; 5. Daniel Huxtable, Riverton, 7.440; 7. Hunter Bregar, Lander, 9.250.

Team roping -- 1. Chase Oliver, Douglas/Brock Oliver, Douglas, 7.510; 8. Brady Merritt, Fort Collins, Colo/Hunter Bregar, Lander, 13.150.

Tie-down -- 1. Garrett Murphy, Torrington, 11.75.

Related content:
 
Fremont County