The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

High school rodeo athletes converge in Lander
Riverton's Coleter Jordan and Daniel Huxtable competed in the team roping event during Saturday's Wyoming High School Rodeo at the Lander Old Timer's Rodeo Arena. Photo by Wayne Nicholls

High school rodeo athletes converge in Lander

Sep 10, 2013 - By Bruce Tippets, Sports Editor

The team roping competition turned out to be the best event for the Fremont County high school rodeo athletes Saturday and Sunday in Lander.

In the second day, Joby Barquin of Kinnear and Buffalo's Nate Rodgers won the individual team roping title in a time of 5.384 seconds.

Pavillion's Josee Vogel and partner Jaden Burnett from Eden were third on Saturday in a time of 7.410 seconds.

The two-day high school rodeo drew people from all over Wyoming, Colorado and Nebraska.

The fall season will conclude on Saturday and Sunday in Jackson.

Results from Lander high school rodeo

Saturday

Bareback -- 1. Jeffery Zdziarski, Sheridan, 69; 2. Hunter Carlson, Douglas, 67; 3. Chance Ames, Marbleton, 57,

Barrel racing -- 1. Lexi Hamm, Rozet, 14.908; 2. Gabrielle Koltiska, Sheridan, 14.913; 3. Karson Bradley, Big Piney, 15.069; 4. Rylie Gardner,Laramie, 15.071; 5. Madison Wilkerson, Jackson, 15.057; 6. Bridgit Hort, Torrington, 15.122; 7. Tera McIntosh, Torrington, 15.207; 8. Shyann Russell, Gillette, 15.266; 9. Sheyenne Jacobson, Gillette, 15.290; 10. Macie Mackey, Gillette, 15.349.

Breakaway roping -- 1. Breanna Reimler, Buffalo, 2.630; 2. Peggy Sue Garman, Sundance, 2.70; 3. Casey Rae Reimler, Rozet,. 2.950; 4. Whitney Simmons, Sheridan, 3.280; 5. Karson Bradley, Big Piney, 3.880; 6. Kaelie Oliver, Douglas, 4.060; 7. Bailey Butcher, Jelm, 4.110; 8. Kaylee Seeds, Lusk, 4.130; 9. Amelia Thrush, Gillette, 4.190; 10. Emmy Igen, Sheridan, 4.520.

Bull riding -- 1. Evan Wilhelm, Glendo, 56.

Goat tying -- 1. Jamie Thompson, Whitney, Neb., 7.930; 2. Deena Norell, Meeker, Colo., 8.270; 3. Jacey Thompson, Whitney, Neb.,. 8.360; 4. Madison Wilkerson, Jackson, 8.620; 5. Ashten Marchant, Newcastle, 8.840; 6. Kaylee Seeds, Lusk, 9.30; 7. Deni Lou Nicholls, Kinnear, 9.630; 8. Casey Reimler, Rozet, 9.660; 9. Makenna Balkenbush, Sheridan, 9.780; 10. Lexi Hamm, Rozet, 10.070.

Pole bending -- 1. Chloe Ashenhurst, Wheatland, 20.342; 2. Breanna Reimler, Buffalo, 20.364; 3. Abi Deveraux, Newcastle, 20.451; 4. Jacey Thompson, Whitney, Neb., 21.337; 5. Makenna Balkenbush, Sheridan, 21.445; 6. Cheyenne Brabec, Mills, 21.543; 7. Saije Pollard, Wyarna, 21.630; 8. Bridgit Hort, Torrington, 21.691; 9. Kaitlin Garcia, Laramie, 21.854; 10 Madison Wilkerson, Jackson, 21.890.

Saddle bronc -- 1. Brody Cress, Hillsdale; 2. Jeffery Zdziarski, Sheridan, 48.

Steer wrestling -- 1. Kane Butcher, Jelm, 4.490; 2. Brody Cress, Hillsdale, 6.90; 3. Teigen Finnerty, Wheatland, 6.990; 4. Kadyn Hicks, Nunn, Colo., 9.430; 5. Zane Thompson, Cheyenne, 10.940; 6. Lynden Nelson, 7. Taylor Davidson, Douglas, 15.100; 8. Hunter Bregar, Lander, 16.520.

Team roping -- 1. Zane Thompson, Cheyenne/Mat Tehau, Kaycee, 6.710; 2. Teigen Finnerty, Wheatland/Cody Balle, Clearmont, 7.050; 3. Josee Vogel, Pavillion/Jaden Burnett/Eden, 7.410; 4. Morgan Sanderson, Riverton/Kobe Stoner, Casper, 7.520; 5. Trace Steele, Sundance/Jhett Hadley, Wheatland, 8.430.

Tie-down roping -- 1. Brandt Ross, Sheridan, 10.180; 2. Jhett Hadley, Wheatland, 11.450; 3. Casey Sellers, Buffalo, 11.480; 4. Garrett Murphy, Torrington, 11.660; 5. Chase Oliver, Douglas, 16.360; 6. Teigen Finnerty, Wheatland, 16.740; 7. Zane Thompson, Cheyenne, 16.840; 8. Coleter Jordan, Riverton, 20.000; 9. JJ Skarohlid, Cheyenne, 21.240; 10. Brady Merritt, Fort Collins, Colo., 21.640.

Sunday results

Bareback -- 1. Hunter Carlson, Douglas, 60; 2. Chance Ames, Marbleton, 58; 3. Jeffery Zdziarski, Sheridan, 53.

Barrel racing -- 1. Madison Wilkerson, Jackson, 14.949; 2. Jamie Schweitzer, GIllette, 14.960; 3. Claire Andrews, Jackson, 15.043; 4. Rylie Gardner, Laramie, 15.053; 5. Callie Robinson, Moorcroft, 15.073; 6. Karson Bradley, Big Piney, 15.105; 7. Casey Reimler, Rozet, 15.179; 8. Kit Vogel, Pavillion, 15.180; 9. Linzee Adamson, Arvada, 15.182; 10. Sheyenne Jacobson, Gillette, 15.191.

Breakaway roping -- 1. Casey Reimler, Rozet, 2.180; 2. Amelia Thrush, Gillette, 2.70; 3. Deena Norell, Meeker, Colo., 3.00; 4. Callie Clingman, Laramie, 3.480; 5. Salie Pollard, Wyarno, 3.580; 6. Jamie Thompson, Whitney, Neb., 3.670; 7. Emmy Ilgen, Sheridan, 4.020; 8. Aften Peterson, Ten Sleep, 4.090; 9. Shyanna Cahoy, Sheridan, 4.360; 10. Jacey Thompson, Whitney, Neb., 4.380.

Bull riding -- 1. Levi Wilson, Jackson, 55.

Goat tying -- 1. Jacey Thompson, Whitney, Neb., 7.460; 2. Brenna Reimler, Buffalo, 8.000; 3. Kaylle Seeds, Lusk, 8.020; 4. Madison Wilkerson, Jackson, 8.050; 5. Casey Reimler, Rozet, 8.090; 6. Abi Deveraux, Newcastle, 8.160; 7. Jamie Thompson, Whitney, Neb., 8.280; 8. Ashten Marchanet, Newcastle, 8.30; 9. Tori Lewis, Meeteetse, 8.360; 10. Josee Vogel, Pavillion, 8.390.

Pole bending -- 1. Chloe Ashenhurst, Wheatland, 20.362; 2. Makenna Balkenbush, Sheridan, 20.581; 3. Callie Robinson, Moorcroft, 20.824; 4. Sallie Pollard, Wyarno, 20.855; 5. Jenna Hoffman, Sheridan, 21.274; 6. Kaitlin Garcia, Laramie, 21.324; 7. Linzee Adamson, Arvada, 21.366; 8. Jacey Thompson, Whitney, Neb., 21.373; 9. Kit Vogel, Pavillion, 21.634; 10. Mardi O'Neal, Burns, 21.654.

Saddle bronc -- 1. Brody Cress, Hillsdale, 69.

Steer wrestling -- 1. Dax Catchcart, Carpenter, 5.580; 2. Lynden Nelson, Moorcroft, 5.80; 3. Brody Cress, Hillsdale, 7.330; 4. Casey Sellers, Buffalo, 8.460; 5. Garrett Reid, Glenrock, 9.470; 6. Kane Butcher, Jelm, 10.380; 7. Brady Thurston, Lance Creek, 13.920.

Team roping -- 1. Nate Rogers, Buffalo/Joby Barquin, Kinnear, 5.840; 2. Trace Steele, Sundance/Jhett Hadley, Wheatland, 7.070; 3. Zane Thompson, Cheyenne/Mat Tehau, Kaycee, 7.510; 4. Shelby Mann, Sheridan/Kameron Haas, Windsor, Colo., 8.180; 5. Kellan Johnson, Casper/Jayden Johnson, Casper, 11.060.

Tie-down roping -- 1. Garrett Murphy, Torrington, 9.780; 2. Logan Milligan, Torrington, 11.960; 3. Casey Sellers, Buffalo, 13.190; 4. Daniel Huxtable, Riverton, 14.200; 5. Brady Thurston, Lance Creek, 14.400; 6. Kadyn Hicks, Nunn, Colo., 14.930; 7. Brady Merritt, Fort Collins, Colo., 15.220; 8. Kadyn Hicks, Nunn, Colo., 14.930; 9. Brady Merritt, Fort Collins, Colo., 15.220; 10. Tayler Tarver, Gillette, 15.370

Related content:
 
Lander