The Ranger (beta)

Fremont County's Daily Newspaper

News of Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming, from the Ranger's award winning journalists.

Ranger Login

Wilson second for Riverton at 113 pounds

Feb 6, 2012 - By Bruce Tippets Sports Editor

Gavin Wilson isn't under the wrestling radar anymore.

The Riverton High School sophomore led the way for the home squad with a second-place finish in the 113-pound weight class on Saturday evening at the Ron Thon Memorial wrestling tournament in Riverton.

"Just being in the finals as a sophomore is special," Wilson said. "I think that I probably should have won the match, but there were probably a couple of mistakes that I had. It was a good experience to get to the title match."

Lander's Brodie Schneider won Fremont County's only championship, taking the belt at 220 pounds (see related story).

Wilson and Gillette's Evan Smith went toe-to-toe in the first period as the RHS wrestler scored two early points on a takedown.

After a scoreless second period, Smith scored two more points on a reversal to tie it 2-2. Smith pinned Wilson later in the period for the Ron Thon belt.

Wilson was seeded No. 7 for the tournament, and Smith had the No. 8 seed.

"This is a tough tournament to seed," RHS coach Jay Galey said.

Wilson advanced to the finals with a 13-3 victory over Lander's Ty Alexander.

"Gavin had a really good weekend," Galey said. "I know that Gavin feels pretty bad, but he will respond. He just set the pace to finish the season really good."

In the quarterfinals, Wilson edged Worland's Justin Newton 2-1.

"Those two matches were the big ones," Wilson said. "My main focus with Ty was to score a lot of points. I knew Ty was going to be a tough one to pin."

Ahren Wempen (126 pounds) TJ Galey (170) and Dawson Steeds (heavyweight) all placed fifth for the Wolverines.

Galey lost a close overtime decision to Powell's Olie Olson on Friday night, but battled his way back to beat Olson in overtime on Saturday afternoon for fifth.

Riverton's Jacob Flesher finished sixth in the 195- pound weight class.

"You always look back and think that we should have won there, but that just is the nature," Galey said. "The nice thing is that we came out of this healthy."

Camels win

Gillette won its second straight Ron Thon Memorial team title with 217.5 points.

Cheyenne East finished second at 194 points. Douglas was third with 159.5 points. Sheridan ended fourth at 152.5 points, and Casper Natrona was fifth at 143 points.

Gillette recently lost a rare dual to Rapid City Central High School from South Dakota.

"The kids came out with a little bit more fire this weekend," Gillette coach John Seaman said. "When you put 3-A, 2-A into this thing, Cheyenne East is close.

Sheridan and Natrona are making a move. I wouldn't say there is a clear favorite in 4-A."

Riverton finished eighth in the team standings with 104 points.

Lander Valley High School was 10th at 92 points.

A shocker for the wrestling fans came at 182 pounds when Class 2-A Lovell's Dino Collins beat Burke Burgess from Class 4-A Gillette 5-2.

Cody Vichi of Rock Springs won his third straight Thon title at 120 pounds.

Results from Ron

Thon Memorial

Team standings

1. Gillette, 217.5; 2. Cheyenne East, 194; 3. Douglas, 159.5; 4. Sheridan, 152.5; 5. Casper Natrona, 143; 6. Powell, 109; 7. Worland, 108; 8. Riverton, 104; 9. Lovell, 99; 10. Lander Valley High School, 92; 11. Rock Springs, 75; 12. Star Valley, 68; 13. Evanston, 64; 14. Green River, 62.5; 15. Kelly Walsh, 52.5; 16. Cody, 51.5; 17. Cokeville, 50; 18. Cheyenne Central, 43; 19. Mountain View, 41; 20. Glenrock, 39; 21. Kemmerer, 32; 22. Wright, 30; 23. Torrington, 24;

24. Cheyenne South, 23; 25. Greybull, Laramie, Moorcroft, 22; 28. Rawlins, 20; 29. Thermopolis, 15.5; 30. Rocky Mountain, 15; 31. Big Piney., Wheatland, 13; 33. Dubois, 9; 34. Saratoga, 7; 35. Jackson, Lyman, 6; 37. Shoshoni, 4.

Top placers

106 pounds -- 1. Brody Cress, Cheyenne East; 2. Charles Wittick, Powell; 3. Andrew Von Rein, Lander,; 4. Jared Flores, Green River; 5. Deavon Mauch, Gillette; 6. Sammy Moody, Cheyenne Central.

113 pounds -- 1. Evan Smith, Gillette; 2. Gavin Wilson, Riverton; 3. Justin Lewton, Worland; 4. Tanner Wickham, Cheyenne East; 5. James Teichert, Cokeville; 6. Ty Alexander, Lander.

120 pounds -- 1. Cody Vichi, Rock Springs; 2. Bryce Meredith, Rock Springs; 3. Derek Berrettini, Sheridan; 4. Mitch Heap, Star Valley; 5. Carlos Salazar, Kelly Walsh; 6. Luis Reyes, Cheyenne East.

126 pounds -- 1. Jay Stine, Worland; 2. Tanner Galey, Kelly Walsh; 3. Carbon Kennington, Star Valley; 4. Lance Kelley, Cheyenne East; 5. Arhen Wempen, Riverton; 6. Baily Hepp, Wright.

132 pounds -- 1. Clay Carter, Sheridan; 2. Blaze Cress, Sheridan; 3. Austin Nicholson, Rawlins; 4. Alex Lacasse, Gillette; 5. Ryan Lewandowski, Torrington; 6. Zack Larson, Thermopolis.

138 pounds -- 1. Ryan Slaugh, Rock Springs; 2. Bobby West, Cody; 3. Hayes Stone, Cheyenne East; 4. Blake Sanderson, Douglas; 5. Hayden Rawlings, Gillette; 6. Anthony Samson, Saratoga.

145 pounds -- 1. Dani Fischer, Gillette; 2. Blake Mastrud, Kemmerer; 3. Zane Gray, Casper Natrona; 4. Scott Hanify, Sheridan; 5. Dalton Burgener, Douglas; 6. Waylon Bays, Powell.

152 pounds -- 1. Randy Andrews, Powell; 2. Reed Burgener, Douglas; 3. Jacob Miller, Lander; 4. Brayton Sanders, Evanston; 5. Shay McCurdy, Green River; 6. Jake Jones, Rocky Mountain.

160 pounds -- 1. Tanner Olson, Gillette; 2. Brecken Biggs, Casper Natrona; 3. Lane Reed, Douglas; 4. Nathan Hatzel, Greybull; 5. Tyler Patterson, Powell; 6. Jacob Beck, Lovell.

170 pounds -- 1. Tanner Miller, Douglas; 2. Lucas Giesey, Sheridan; 3. Drake Menck, Mountain View; 4. Jordan Johnson, Cokeville; 5. TJ Galey, Riverton; 6. Olie Olson, Powell.

182 pounds -- 1. Dino Collins, Lovell; 2. Burke Burgess, Gillette; 3. Tevis Bartlett, Cheyenne East; 4. Bronson Hernandez, Worland; 5. Drew McMillan, Cody; 6. Troy Pinkerton, Glenrock;

195 pounds -- 1. Caleb Seghetti, Casper Natrona; 2. Colby Wartman, Worland; 3. Cody Delk, Sheridan; 4. Christian Robinson, Cheyenne East; 5. Tyler Van Antwerp, Glenrock; 6. Jacob Flesher, Riverton.

220 pounds -- 1. Brodie Schneider, Lander Valley High School; 2. Mark Grant, Lovell; 3, Reece Brown, Evanston; 4. Taven Bryan, Casper Natrona; 5. Jake Lake, Douglas; 6. Greg Lensert, Casper Natrona.

Heavyweight -- 1. Alex Marty, Sheridan; 2. DJ Doolin, Cheyenne East; 3. Colter Bently, Casper Natrona; 4. Taylor Barbour, Gillette; 5. Dawson Steeds, Riverton; 6. Jakob Weyer, Wright.

Related content:
 
Wolverines